Urządzenie znajduje się na rynku w Nowym Sączu i jest ogólnodostępne. Mogą z niego korzystać indywidualni właściciele pojazdów elektrycznych. Stacja będzie ładować także cztery samochody spółki Sądeckie Wodociągi. Do końca roku z urządzenia będzie można korzystać za darmo.

– Budowa stacji ładowania pojazdów oraz zakup samochodów zeroemisyjnych jest efektem współpracy Spółki Sądeckie Wodociągi z Instytutem Technicznym Państwowej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu – zaznacza dr inż. Józef Ciuła, wiceprezes zarządu Sądeckich Wodociągów. – W ramach wspólnych działań jest prowadzona między innymi analiza optymalnego wykorzystania floty przedsiębiorstwa.

Energia z biogazu

Działania przedsiębiorstwa wpisują się w realizację ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, która promuje między innymi pojazdy zeroemisyjne. – Stacja ładowania pojazdów będzie zasilana również energią elektryczną wytwarzaną w oczyszczalni ścieków – dodaje Ciuła. – Niewątpliwie urządzenie przyczyni się do zmniejszenia emisji substancji szkodliwych emitowanych do powietrza.

Cztery pojazdy Sądeckich Wodociągów napędzane energią elektryczną będą wykorzystywane na terenie głównie Nowego Sącza. – W najbliższym czasie pojawią się kolejne projekty związane z energią odnawialną. Będzie to między innymi wymiana jednostki kogeneracyjnej w oczyszczalni ścieków w Nowym Sączu. Pozwoli to zwiększyć ilość wytwarzanej energii elektrycznej na potrzeby zakładu – przekonuje wiceprezes Sądeckich Wodociągów.

Do końca roku bezpłatnie

W powiecie nowosądeckim i Nowym Sączu jest zarejestrowanych 31 pojazdów elektrycznych. Ich użytkownicy będą mogli do końca roku bezpłatnie ładować swoje auta na sądeckim rynku. Od nowego roku usługa będzie płatna. Płatności będzie można dokonać wyłącznie kartą płatniczą lub wykorzystując czytnik kart RFID. Na czas ładowania pojazdu parking dla użytkowników pojazdów zeroemisyjnych będzie bezpłatny.

Czytaj więcej

Skomentuj