Jeszcze w tym roku Sosnowieckie Wodociągi wzbogacą się w najnowocześniejszy w Polsce samochód do czyszczenia kanalizacji. Przedsiębiorstwo rozstrzygnęło przetarg na dostawę pojazdu, którego cena przewyższa cenę wielu superluksusowych aut, bowiem wynosi blisko 3,3 mln zł.

W tej chwili firma używa czterech tego typu pojazdów. Najbardziej zaawansowany technologicznie jest zakupiony w 2011 r. za 2,4 mln zł MAN z zabudową specjalistyczną “Kaiser” do czyszczenia hydrodynamicznego sieci kanalizacyjnej w zakresie średnic od 150 do 2000 mm.

Ponadto przedsiębiorstwo używa do czyszczenia kanalizacji kupionego w 2003 r. za 1,3 mln zł samochodu Mercedes z zabudową specjalistyczną “Muller” oraz samochodu DAF z zabudową specjalistyczną “Jurop”, którego koszt zakupu w 2006 r. wynosił 1,4 mln zł.

Najstarszym pojazdem, który powoli kończy “służbę” w barwach SW jest 20-letni samochód Jelcz z zabudową “Wuko”. Jest on wykorzystywany głównie do udrażniania sieci kanalizacyjnych o niewielkich średnicach.

Odzysk wody to oszczędność wody pitnej

Sosnowieckie Wodociągi zarządzają siecią kanalizacji sanitarnej i ogólnospławnej o długości 421 km oraz siecią kanalizacyjną będącą tylko w eksploatacji Spółki o długości 25 km oraz 19 przepompowniami ścieków. Żeby szybko i skutecznie czyścić kanalizację firma potrzebuje pojazdu, który będzie mógł pracować 8 godzin bez konieczności powrotu do oczyszczalni.

– Samochód ciśnieniowy wyposażony w system recyklingu, filtruje wysysane ścieki, a odzyskaną wodę wykorzystuje do dalszej pracy płukania kanałów. Pozwala to na zaoszczędzenie czasu, eliminując konieczność częstych zrzutów nieczystości w oczyszczalni i ponownego napełniania zbiornika wodą czystą. Duże znaczenie ma też fakt znacznych oszczędności wody pitnej, w porównaniu do czyszczenia sieci kanalizacyjnej samochodami bez systemu odzysku wody. Trzeba też pamiętać, że roczny koszt wynajmu takiego pojazdu to prawie 700 tys. zł, dlatego kupno jest najlepszym rozwiązaniem – wyjaśnia Andrzej Majewski, wiceprezes Sosnowieckich Wodociągów.

Kolejne kilometry sieci

Zakup samochodu jest jednym z elementów realizowanego przez spółkę projektu “Gospodarka wodno-ściekowa w Sosnowcu – Etap III”, w ramach którego zostanie wybudowana sieć kanalizacyjna w trzech obszarach.

Kontrakt “1” obejmuje wybudowanie sieci kanalizacji sanitarnej o łącznej długości ok. 11 km w ul. Feliks, Juliuszowska, Boczna, Krakowska, Stacyjna, Skwerowa, Kadłubka, Maczkowska, Spacerowa wraz z budową 4 obiektów tłoczni ścieków.

Kontrakt “2” to wybudowanie kanalizacji sanitarnej o łącznej długości ok. 2,8 km w ul. Broniewskiego, Ogrodowa, Wagowa, Dworcowa. W ramach trzeciego kontraktu wybudowana zostanie kanalizacja sanitarna o łącznej długości ok. 3,3 km w ul. Wasilewskiego, Wasilewskiego boczna, Orkana, Gajowa, Przyjaźni, Sarnia, Szczęsna, Junacka, Junacka boczna, Biała Przemsza, Długa w Sosnowcu wraz z budową tłoczni ścieków.

Czytaj więcej

Skomentuj