Między 40 a 120 mld zł traci rocznie polska gospodarka z powodu zanieczyszczenia powietrza pyłem i benzopirenem. To m.in. kwoty wydane na hospitalizację, utracone dni pracy czy straty przedsiębiorstw. Pod względem zawartości szkodliwych związków chemicznych jakość powietrza w Polsce jest najgorsza w Unii Europejskiej.
Polski rynek rozwiązań wchodzących w skład tzw. inteligentnego domu jest obecnie wyceniany na 100 mln zł. Polacy najbardziej zainteresowani są sterowaniem systemami bezpieczeństwa poprzez urządzenia mobilne oraz rozwiązaniami oszczędzającymi energię i zwiększającymi komfort.
Do Sejmu wpłynął projekt kolejnej nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach zakładający wprowadzenie tzw. zamówień in-house w sektorze gospodarki odpadami komunalnymi.
Z programów operacyjnych Unii Europejskiej w latach 2014–2020 na szeroko rozumianą ideę smart city trafi nawet 18 mld euro. Pieniądze trafią m.in. na inwestycje w inteligentne systemy transportowe, nowoczesne oświetlenie czy systemy zarządzania energią.
Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy Prawo ochrony środowiska. Tym samym umożliwił dalsze odraczanie terminu płatności podwyższonej opłaty za korzystanie ze środowiska oraz administracyjnej kary pieniężnej za wprowadzanie ścieków do wód lub do ziemi bez wymaganego pozwolenia wodnoprawnego do 31 grudnia 2018 r.