Związek Miast Polskich protestuje przeciwko planowanej poprawce do ustawy "śmieciowej" ustanawiającej górną granicę opłat za odbiór odpadów.
Sejm ma się dziś zająć nowelizacją ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Jedna z poprawek ma określać maksymalne stawki, jakie gmina może nałożyć na mieszkańców za odbiór śmieci. Według proponowanego algorytmu maksymalna opłata za śmieci segregowane w br. wyniosłaby 25,57 zł od osoby.
Bez przebudowania systemu źródeł finansowania samorządy osiągające największe dochody będą musiały dofinansować biedniejsze. Eksperci uważają, że sytuację mogłoby zmienić uporządkowanie kwestii podatku od nieruchomości. Zróżnicowanie wysokości podatku w zależności od wielkości miasta może poprawić strukturę dochodów największych jednostek.
Połączone Komisje Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa oraz Samorządu Terytorialnego przyjęły i skierowały do drugiego czytania Sprawozdanie Podkomisji nadzwyczajnej do rozpatrzenia poselskich projektów ustawy o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.
23 stycznia 2015 r. tracą ważność decyzje w zakresie zbierania, odzysku lub unieszkodliwiania odpadów, wydane przed dniem wejścia w życie ustawy z 14 grudnia 2012 r. o odpadach.