Prezydenci miast należących do Unii Metropolii Polskich zaapelowali do Mateusza Morawieckiego w sprawie powołania rządowo-samorządowego zespołu koordynującego działania rządu i samorządu skierowane na przeciwdziałanie kryzysowi gospodarczemu.

Prezydenci 12 miast zrzeszonych w Unii Metropolii Polskich w swoim apelu podkreślili, że  w miastach Unii Metropolii Polskich zarejestrowanych jest ponad 1290 tys. firm, co stanowi ok. 30 proc. przedsiębiorstw w skali kraju.

Jak tłumaczą, w granicach tych miast jest więcej niż 1,4 tys. zakładów pracy, z których każdy zatrudnia powyżej 250 pracowników oraz przeszło 400 dających pracę ok. 400 tys.  pracownikom.

– Nasze miasta-regiony były kołem zamachowym polskiej gospodarki dotychczas i powinny nim być po trudnym czasie epidemii – podkreślają.

Prezydenci miast informują, że na bieżąco monitorują sytuację w miastach, wspomagając rządową pomoc dla przedsiębiorców. Podejmują też działania wspierające mieszkańców i przedsiębiorców tworząc lokalne „tarcze samorządowe”. Jednak potrzebują skoordynowania polityk i działań na linii rząd – samorząd w celu zminimalizowania skutków kryzysu gospodarczego.

– Apelujemy do pana premiera o powołanie nadzwyczajnego zespołu ds. opracowania działań na rzecz walki z kryzysem gospodarczym i włączenia do jego prac ekspertów samorządu terytorialnego – piszą prezydenci miast UMP.

Sejm przyjął tarczę antykryzysową 2.0

Czytaj więcej

Skomentuj