Reklama

AD1A KUBOTA 04.03-04.04.24

Samorządy: cięcia pensji niezgodne z prawem

Samorządy: cięcia pensji niezgodne z prawem
sr
17.05.2018, o godz. 13:40
czas czytania: około 2 minut
0

Rozporządzenie obniżające pensje pracownikom samorządowym jest niegodne z prawem – alarmuje Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego. KWRiST twierdzi też, że cięcia wynagrodzeń to odwracanie uwagi od wcześniejszej afery z nagrodami dla posłów gabinetu Beaty Szydło.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B_ARBENA1_01.03.24-01.04.24

Regulacje przyjęte przez rząd odnośnie obniżenia stawek wynagrodzenia samorządowcom wzbudziły ostry sprzeciw w środowisku. Chodzi o zmiany, w wyniku których pensje wójtów, burmistrzów i prezydentów miast oraz ich zastępców spadłyby o 20 proc.

Zdaniem samorządowców redukcja granicznych stawek wynagrodzeń o 20 proc., którą Rada Ministrów przyjęła we wtorek, jest bezprawna, bo nie została zaopiniowana przez komisję – czytamy w oświadczeniu KWRiST, która powołuje się na art. 3 pkt 5 ustawy o Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

W oświadczeniu czytamy również, że zmiany w wynagrodzeniach nie były konsultowane z komisją, a projekt rozporządzenia przedstawiony do zaopiniowania nie zawierał regulacji dotyczących wynagrodzeń osób pełniących w samorządzie funkcje z wyboru lub powołania, a dotyczył likwidacji gabinetów politycznych.

Zasłona dymna dla działań rządu?

Samorządowcy twierdzą, że działania wymierzone w samorządy to zasłona dymna w kontekście wcześniejszej głośnej sprawy z nagrodami przyznawanymi posłom w rządzie premier Beaty Szydło, która spotkała się z dużym sprzeciwem opinii publicznej. Zdaniem samorządowców cała sytuacja ma na celu naprawę reputacji partii rządzącej, po jej nadszarpnięciu w wyniku afery z nagrodami, co widać było po spadkach w sondażach.

– Można też jednoznacznie stwierdzić, że w debacie publicznej, która odbyła się po ujawnieniu systemu dodatkowych pensji w formie nagród, jakie wypłacił sobie rząd, w ogóle nie było mowy o wynagrodzeniach samorządowców. Temat ten pojawił się tylko i wyłącznie w reakcji władz partii rządzącej na spadek notowań w sondażach, jaki nastąpił w wyniku medialnej burzy wokół nagród dla ministrów – czytamy w oświadczeniu.

Wbrew regulacjom

Komisja podkreśla także, że “rozwiązania przyjęte w nowym rozporządzeniu płacowym pozostają w oczywistej sprzeczności z Europejską Kartą Samorządu Lokalnego, która dopuszcza ograniczenia samodzielności JST jedynie w drodze ustaw”. Jest też to sprzeczne z “ustawą o pracownikach samorządowych, która stanowi, że wynagrodzenie powinno uwzględniać rodzaj realizowanych zadań oraz charakter i zakres odpowiedzialności za wykonywane na poszczególnych stanowiskach czynności”.

Samorządowcy zwrócili się do prezydenta Andrzeja Dudy o skierowanie – w ramach swoich kompetencji – do Trybunału Konstytucyjnego wniosku o zbadanie zgodności przyjętego rozporządzenia Rady Ministrów z Konstytucją RP i ratyfikowaną przez Polskę Europejską Kartą Samorządu Lokalnego.

Przypomnijmy, że rozporządzenie wchodzi w życie 19 maja 2018 r., natomiast obniżenie wynagrodzeń osób zarządzających będzie obowiązywać od 1 lipca 2018 r.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Gospodarka i samorząd
css.php
Copyright © 2024