Bal Niepodległej
Widowisko świetlne o odzyskaniu niepodległości, zwiedzanie niedostępnych zakamarków historycznego gmachu Sejmu Śląskiego czy Bal Niepodległej – tak 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości będzie świętowane w woj. śląskim.
Organizowane przez wojewodę obchody pod nazwą “W bieli i czerwieni” rozpoczną się już 10 listopada przed Śląskim Urzędem Wojewódzkim w Katowicach piknikiem militarnym z pokazami sprzętu wojskowego. Będzie m.in. czołg Leopard, stacja naprowadzania rakiet, wyrzutnia na podwoziu gąsienicowym, armata przeciwlotnicza i laboratorium chemiczne na kołach. Swój sprzęt zaprezentuje też specjalna Jednostka Wojskowa “Agat” z Gliwic.
Biegiem w Warszawie
W Warszawie odbędzie się m.in. 30. Bieg Niepodległości. Organizatorzy spodziewają się rekordu frekwencji w historii biegów ulicznych w Polsce. Rozdysponowano 20 tys. pakietów startowych, a ubiegłoroczną edycję, najlepszą pod tym względem, ukończyło 15 tys. osób.
– Ten bieg będzie zwieńczeniem warszawskich obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości. Przez kilka godzin będziemy uczestniczyć w pięknej, uśmiechniętej i sportowej alternatywie dla innych wydarzeń tego dnia na ulicach stolicy – mówi wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska.
W Święto Niepodległości Starostwo Powiatowe w Kościanie zaprasza na okolicznościową wystawę poświęconą Powstańcom Wielkopolskim oraz Bohaterom Niepodległości Ziemi Kościańskiej.
Z kolei Muzeum Regionalne w Kościanie w ramach obchodów rocznicy sięga do czasów największej świetności Rzeczypospolitej. W ramach wystawy „Kiedy Polska była potęgą – zbroje i uzbrojenie z XVI-XVII w.” będzie można zobaczyć elementy uzbrojenia oraz pełne zbroje m.in. husarii, arkebuzera, rajtara i kirasjera a także liczne zbroje, hełmy i naczółki dla koni.
Zalepka i hiphopowa płyta
Świdnica przygotowała okolicznościową zalepkę listową, którą oklejane są koperty urzędowych pism. To okrągła naklejka z herbem miasta i napisem „100-lecie odzyskania niepodległości 1918-2018. Miasto Świdnica”. Już w wakacje w Świdnicy odbyła się także akcja miejskiego szydełkowania. W wydziergane biało-czerwone ubranka przyodziane zostały elementy miejskiej przestrzeni.
Miasto przygotowało także plakaty z definicjami słowa „patriotyzm”. Każdy zadecyduje, która z definicji jest mu najbliższa, i będzie mógł oderwać jedno z objaśnień i zabrać je ze sobą do domu. Plakaty pojawiły się między innymi w autobusach MPK, na przystankach, słupach ogłoszeniowych, w Miejskiej Bibliotece Publicznej, w Centrum Organizacji Pozarządowych i w Urzędzie Miejskim w Świdnicy.
Z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w Górze Kalwarii nagrana została hip-hopowa płyta pod tytułem „Sto”. Jej powstanie sfinansował samorząd. Na krążku rapują młodzi mieszkańcy gminy: „Barber”, „Ponti”, „Sekul” i „Stolar”. Album będzie mieć premierę 11 listopada w czasie koncertu na kalwaryjskim rynku.
Również gmina Świdnica upamiętniła jubileusz muzycznym krążkiem. Płyta „Zostanie po nas ślad” została nagrana w gminnym studiu nagrań. – Przepiękne utwory, ogromny talent muzyczny naszych uczniów – zachwala Teresa Mazurek, wójt gminy.
W Częstochowie powstała z kolei płyta DVD. Dokument „Częstochowa w latach 1918-1939. Od wojny do wojny” to film pokazujący odradzające się po I wojnie światowej miasto, odbudowę przemysłu i nowe inwestycje. Z filmu można także dowiedzieć się, w jaki sposób ówcześni mieszkańcy obchodzili święta narodowe i religijne.
Budka wspomnień
W Bolesławcu powstał pomnik 100-lecia odzyskania niepodległości. Kamień piaskowca ozdobiony będzie biało-czerwoną flagą ceramiczną wykonaną w Ceramice Artystycznej Spółdzielni Rękodzieła Artystycznego Bolesławiec. Całość zwieńczy rzeźba orła. Uroczyste odsłonięcie pomnika nastąpi 11 listopada. Nazwiska darczyńców zostaną uwiecznione przez wpis na listę, która zostanie włożona do kapsuły pamięci umieszczonej w cokole.
Z kolei w Legnicy powstała okolicznościowa rzeźba z piasku. Przedstawia marszałka Józefa Piłsudskiego w otoczeniu legnickich mieszczan na legnickim rynku.
Toruń postawił natomiast na pomniki przyrody – sto dębów posadzono tam na terenie, na którym kiedyś była stacja benzynowa. Leśnicy podkreślali, że dąb jest drzewem wyjątkowym, z którego Polska słynie. W akcję zaangażowała się młodzież.
Wspomnień Józefa Piłsudskiego, Ignacego Paderewskiego czy Romana Dmowskiego można wysłuchać, korzystając z Budki Niepodległości, której działalność zainaugurowano w środę w Łaziskach Górnych. Powiat mikołowski jest pierwszym w województwie śląskim, w którym stanęła okolicznościowa budka. Wzorowana na tradycyjnych budkach telefonicznych jest wyposażona w aparat, ale korzystający z niego – zamiast dodzwonić się do kogoś z rodziny czy znajomych – wybierając numer słyszą wspomnienia Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego czy Ignacego Paderewskiego.
Budka przypomina też współtwórców państwa polskiego związanych ze Śląskiem: Wojciecha Korfantego i marszałka Konstantego Wolnego – współautora statutu organicznego województwa śląskiego.
Komentarze (0)