Żołnierze 5. Batalionu Saperów z Krosna Odrzańskiego oferują w czasie suszy pomoc dla dolnośląskich samorządów. Mogą pomóc pozyskiwać i uzdatniać wodę. Pierwsze gminy są już zainteresowane ofertą.

Dzięki użyciu wojskowych technologii saperzy są w stanie dotrzeć do złóż wodonośnych niemal na każdym terenie. Do oczyszczania wody wykorzystywana jest specjalistyczna pompa. Przy jej użyciu można wydobyć i pozyskać 12 tys. m sześć. wody na godzinę.

Mimo że po wydobyciu woda jest brudna, to po jej oczyszczeniu nadaje się do picia. Saperzy są w stanie ją pozyskiwać w gruntu oraz wód powierzchniowych.

Jedną z pierwszych gmin, które zainteresowały się ofertą wojskowych są Miłkowice. Wójt Dawid Stachura chętnie podjąłby taką współpracę. Jak mówił dla Radia Wrocław, saperzy mogliby taką usługę wykonać „w granicach rozsądku ekonomicznego”. – Mamy miejsce rozpoznane, wiemy gdzie jest woda. Staramy się teraz przejąć nieruchomość, na której moglibyśmy popełnić tego typu odwiert – informuje.

Miłkowice to nie jedyna gmina, która chce współpracować z wojskiem. Zainteresowanie wyrazili tez przedstawiciele Legnickiego Pola i Chojnowa.

Źródło: Radio Wrocław

Czytaj więcej

Skomentuj