Tak odniósł się do słów prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, który w sobotę podczas spotkania z mieszkańcami Nowego Targu – odnosząc się do kwestii ogrzewania domów – mówił, że “trzeba w tej chwili palić wszystkim, poza oponami czy podobnymi szkodliwymi rzeczami”.
Działania niestandardowe
– Sytuacja, którą w tej chwili mamy, zmusza nas do podejmowania działań niestandardowych. Mamy bezprecedensowy kryzys energetyczny, taki którego chyba jeszcze w historii nie było, przede wszystkim polegający na gwałtownym wzroście cen surowców energetycznych, ale też na trudności w dostępności niektórych surowców energetycznych. Cała paleta spraw złożyła się na to, szczególnie teraz wojna na Ukrainie i embargo, polityka władz rosyjskich ograniczania dostaw, chociażby gazu do Europy – mówił Sasin dziennikarzom w Sokołach, gdzie wziął udział w otwarciu centrum wystawienniczo-targowego.
– Dlatego podjęliśmy, chociaż z wahaniami, pewnymi oporami, taką decyzję obniżenia tych norm, jeśli chodzi o surowce, którymi palimy, którymi wytwarzamy ciepło. To jest okres przejściowy, ale kiedy mamy do wyboru, z jednej strony rzeczywiście obniżenie tych norm środowiskowych, a z drugiej strony taki dylemat, czy ludzie będą mieli czym palić w piecach, czy będą mogli mieć ciepło zimą, to wybraliśmy to drugie – powiedział wicepremier.
Nie mówimy o paleniu śmieci
Zastrzegł, że “mówimy o surowcach energetycznych”, a nie np. o paleniu folii.
– Mówimy np. o węglu, który ma mniejszą wartość energetyczną, niż ta, która była dopuszczana dotychczasowymi przepisami. W żadnym wypadku nikt nie zachęca do tego, aby palić śmieciami – podkreślił Sasin.
Szef PiS – odpowiadając w sobotę podczas spotkania w Nowym Targu na jedno z pytań, w którym wskazywano na drogi węgiel i gaz oraz na “najbardziej rygorystyczne” przepisy antysmogowe, które “uderzają w najbiedniejszych, ograniczając palenie drewnem” – powiedział, że “trzeba w tej chwili palić wszystkim, no poza oczywiście oponami i tym podobnymi rzeczami, (…) bo po prostu Polska musi być ogrzana”.
Apelował, aby nie denerwowali się ci, którzy obawiają się, że kupili za mało węgla i zapewniał, że “węgiel będzie”.
– Kiedy się zacznie zima? Nikt z nas nie wie. Ludzie pamiętają 1 listopada, gdy chodzimy na groby, czy 2 listopada, Dzień Zaduszny, i czasem jest piękna, ciepła pogoda, a czasem jest śnieg i mróz. Nigdy nie wiadomo – powiedział. – Ta zima może się zacząć za parę tygodni, za 7-8 tygodni, i my musimy się już opalać. Ja tylko apeluję o jedno, żeby nie denerwować się. Jeżeli ktoś kupi na przykład w tej chwili tonę węgla, a potrzebuje trzech, to niech zaczeka, bo później ten węgiel będzie przybywał i do końca sezonu wszyscy, co trzeba, żeby się ogrzać, otrzymają. I dotyczy to także innych paliw.
Niższe normy jakościowe
Sejm uchwalił 2 września ustawę o wsparciu odbiorców ciepła. Znalazł się w niej też zapis zmieniający ustawę o jakości paliw, który wprowadza możliwości odstąpienia na czas do dwóch lat od norm jakościowych dla paliw stałych, jeżeli “wystąpią na rynku nadzwyczajne zdarzenia”. Odstąpienie nie dotyczy mułów, flotokoncentratów oraz węgla brunatnego.
Kolejny przepis wprowadzony w Sejmie pozwala ciepłowniom powyżej 1 MW, w warunkach określanych jako “zagrożenie bezpieczeństwa dostaw ciepła”, uzyskać na czas do 120 dni odstępstwo od norm emisji spalin. Warunki zagrożenia przewidują np. brak węgla o niskiej zawartości siarki lub zakłócenia w dostawach substancji używanych w instalacjach redukcji emisji tlenków azotu.
Komentarze (0)