Reklama

ad1A Powermeetings 27.02-02.03.2024

SegregujeMY, sadziMY, oszczędzaMY, oddychaMY czyli "Kraków w dobrym klimacie"

SegregujeMY, sadziMY, oszczędzaMY, oddychaMY czyli
13.02.2022, o godz. 8:38
czas czytania: około 5 minut
0

SegregujeMY, sadziMY, oszczędzaMY, oddychaMY – to hasła przewodnie tegorocznej kampanii „Kraków w dobrym klimacie”. Rozpoczynamy swoistą podróż przez proklimatyczne działania miasta, zarazem zachęcając krakowian do aktywności w tym temacie, bo od każdego z nas zależy przyszłość naszej planety!

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Kraków idzie dalej i wyznacza kolejne standardy w zakresie działań środowiskowych, ekologicznych i klimatycznych. Po wymianie ponad 45 tys. palenisk i sukcesywnie poprawiającej się jakości powietrza w mieście stoimy przed niezwykle ważnym wyzwaniem, które dotyczy wszystkich ludzi na ziemi. Naszym celem jest przeciwdziałanie skutkom negatywnych zmian klimatycznych.

Krakowski Panel Klimatyczny

W zeszłym roku został zorganizowany Krakowski Panel Klimatyczny. Uczestnicy panelu – mieszkańcy, eksperci, przedstawiciele miasta – przez kilka miesięcy wspólnie pracowali nad odpowiedzią na pytanie: Jak władze i mieszkańcy mogą ograniczyć zużycie energii i zwiększyć wykorzystanie energii odnawialnej?

Efektem prac Panelu było wypracowanie i przekazanie władzom miasta 32 rekomendacji, które zgodnie z przyjętymi założeniami mają dla Prezydenta Miasta Krakowa charakter wiążący.

– Wpisując się w rekomendacje panelistów, w tym roku miasto będzie realizować kampanię „Kraków w dobrym klimacie”, mającą na celu zwiększenie świadomości proklimatycznej krakowian oraz zachęcenie do wspólnego działania by przeciwdziałać negatywnym skutkom zmian klimatu. Kampania jest potwierdzeniem konsekwentnie realizowanej przez miasto strategii, zawartej w dokumentach „Plan adaptacji miasta Krakowa do zmian klimatu do roku 2030” oraz „Strategia Rozwoju Krakowa Tu chcę żyć. Kraków 2030”. Jej celem jest przyspieszenie transformacji systemowej miasta, ukierunkowanej na uzyskanie neutralności klimatycznej, czyli ograniczeniu szkodliwej emisji gazów cieplarnianych do minimum i wdrażaniu rozwiązań na rzecz czystego, przyjaznego dla mieszkańców środowiska – mówi Andrzej Kulig, zastępca prezydenta Krakowa ds. polityki społecznej i komunalnej.

Kampania została podzielona na cztery tematyczne działy, skupiające się wokół najistotniejszych elementów życia, tzw. żywiołów: powietrze, ogień/energia, woda oraz ziemia/gleba:

  • SegregujeMY – dotyczącego gospodarowania odpadami
  • SadziMY – traktującego o miejskiej zieleni
  • OszczędzaMY – poruszającego ważną kwestię oszczędnego gospodarowania wodą
  • OddychaMY – skupiającego się na temacie jakości powietrza i ekologicznym transporcie

– W ciągu roku zaplanowano wiele wydarzeń i niecodziennych inicjatyw, wpisujących się w tematykę kampanii. Będziemy o nich informować na bieżąco na naszej stronie internetowej mówi Monika Chylaszek, dyrektor Wydziału Komunikacji Społecznej UMK.

SegregujeMY czyli rzecz o odpadach

Pierwsza część kampanii, w miesiącach zimowych, poświęcona będzie tematyce gospodarowania odpadami. Będzie można dowiedzieć się m.in. Jak właściwie segregować odpady? Jak dać używanym przedmiotom drugie życie? Gdzie oddać zużyte elektroodpady lub niepotrzebne meble?

– Kampanię inaugurujemy w najbliższy poniedziałek wydarzeniem „Akcja walentynki. Pokochaj planetę”, na którą zapraszamy wszystkich mieszkańców. W samo południe na placu Wszystkich Świętych za oddanie niepotrzebnych elektrośmieci będzie można otrzymać jedną z 10 tysięcy sadzonek – dodaje Monika Chylaszek.

W poniedziałek, od godz. 12.00 pod magistratem mieszkańcy Krakowa będą mogli oddać niepotrzebne elektroodpady, zalegające w naszych domach. Specjalnie zaprojektowane Ekopudełko zostanie ustawione na skwerze przed urzędem, w pełni przygotowane do przyjęcia: zużytych baterii, płyt CD, żarówek, małej elektroniki w tym telefonów komórkowych czy ładowarek.

Budki dla ptaków

Tego samego dnia, również na pl. Wszystkich Świętych – zgodnie z kilkuletnią tradycją – Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania i Asocjacja Promotorów Radosnego Ptaka rozda mieszkańcom budki lęgowe. Budki, powstałe z materiałów z odzysku, doskonale wpisują się w przesłanie kampanii, pokazując, że wiele rzeczy codziennego użytku można wykorzystać na nowo, w innej formie. Więcej informacji tutaj.

Edukacja w Symbiozie

Dodatkowo, także w poniedziałek, na placu Wszystkich Świętych będzie się można zapoznać z ofertą edukacyjną Centrum Edukacji Ekologicznej „Symbioza”, której pracownicy jak mało kto w Krakowie znają się na ochronie środowiska, ekologii i działaniach proklimatycznych. Wszak ich siedzibą jest zabytkowy Pawilon Okocimski, który po gruntownym remoncie stał się miejscem ekologicznym i energooszczędnym. Budynek Pawilonu potwierdza, że ekologiczne technologie oraz odnawialne źródła energii sprawdzają się nie tylko w nowoczesnym budownictwie. Wyznacza trendy, którymi podąża miasto i krakowianie.

„Akcja walentynki. Pokochaj planetę” nie zakończy się na 14 lutego, potrwa aż do 18!

Zbiórka elektroodpadów z szkołach

W tych dniach w dwudziestu krakowskich szkołach uczniowie i nauczyciele będą zbierać elektroodpady. We współpracy z MPO, na wcześniej ustaloną godzinę, pod wybraną placówkę podjedzie oznakowany ekologiczny pojazd, tzw. elektrobrygada zbierająca elektroodpady (baterie, żarówki, płyty CD, sprzęt elektroniczny i AGD). Każdy, kto odda niepotrzebny sprzęt, otrzyma sadzonkę hiacynta. Elektrobrygada w każdym z tych dni odwiedzi cztery szkoły.

SadziMY czyli zieleń miejska zaprasza

Gdy nastanie wiosna Kraków wkroczy w kolejny etap kampanii. Gdy przyroda wybudzi się do życia i wokół się zazieleni miasto zaprosi mieszkańców do ogrodów, parków i na skwery miejskie, aby zatroszczyć się wspólnie o zieleń. Będzie można poznać mapę krakowskich terenów zielonych i rekreacyjnych, dowiedzieć się jak wspólnie z sąsiadami założyć ogród kieszonkowy czy jak zazielenić dach budynku. Miasto zaprasza do poznania krakowskiej przyrody: drzew, roślin i zwierząt, które możemy spotkać na terenie Krakowa i Małopolski. I Co najważniejsze, mieszkańcy nauczą się jak dbać i pielęgnować to wspólne dobro.

Warsztaty ekologiczne

Wtedy też będzie miała miejsce pierwsza odsłona  „Warsztatów ekologicznych zero waste, poświęconych gotowaniu”. Dowiemy się mi.in. jak nie marnować jedzenia, jak się nim podzielić z najuboższymi, jak zaplanować zakupy, wreszcie jak pysznie i zdrowo gotować dla całej rodziny.

OszczędzaMy czyli krakowska Kranowianka

Lato – ostatnio coraz bardziej upalne – to czas kiedy i przyroda i my najbardziej łakniemy wody, stąd woda i jej oszczędne używanie to naturalnie najlepszy temat na tę porę roku. Dlatego w miesiącach wakacyjnych Kraków zaprosi mieszkańców na spacery śladami krakowskiej Kranowianki, najczystszej wody w Polsce, dostępnej dla mieszkańców i turystów w kilkunastu ogólnodostępnych miejscach. – Opowiemy też, jak oszczędzać wodę, co ma wpływ nie tylko na wysokość naszych rachunków, ale także na stan środowiska. Z nami dowiecie się również, jak założyć ogród deszczowy, co to jest woda szara i jak możemy ją wykorzystać oraz jak używać detergentów, aby maksymalnie ograniczyć ich szkodliwy wpływ na środowisko – zapowiadają organizatorzy

Jesienią OddychaMY

Jesienią, kiedy aura mniej sprzyja spacerom i chętniej korzystamy z komunikacji miejskiej, przedstawiciele miasta chcą z mieszkańcami porozmawiać o transporcie miejskim, zaproponować ekologiczne formy podróżowania, poznanie rozbudowanej sieci krakowskich tras rowerowych a także możliwości przemieszczania się pojazdami komunikacji miejskiej. – To także czas, kiedy zaczynamy ogrzewać swoje domy i mieszkania, dlatego organizatorzy akcji skupią się także na nowych, ekologicznych technologiach wytwarzania ciepła i energii (OZE) i korzyściach, jakie niosą dla naszego portfela i jakości powietrza.

Szczegóły wszystkich akcji  będzie można sukcesywnie poznać na profil Kraków w dobrym klimacie na Facebooku.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Ochrona środowiska
css.php
Copyright © 2024