Sejm w trybie pilnym zajmie się zmianą ustawy o odpadach

Sejm w trybie pilnym zajmie się zmianą ustawy o odpadach
sm
22.06.2018, o godz. 22:33
czas czytania: około 3 minut
3

Projekt ustawy o zmianie ustawy o odpadach będzie przez Sejm rozpatrywany w trybie pilnym. Sejm ma się nim zająć na nadzwyczajnym posiedzeniu, które ma się odbyć w najbliższą środę. Ma to związek z serią pożarów na składowiskach i alarmującą sytuacją na rynku odpadów w Polsce.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o odpadach – podano na stronie internetowej parlamentu. Sejm zajmie się nim na nadzwyczajnym posiedzeniu, które ma się odbyć już w najbliższą środę.

Marszałek Sejmu zwołał na sobotę Prezydium i Konwent Seniorów, które podjęły decyzję o zwołaniu nadzwyczajnego posiedzenia parlamentu. Ma się w nim znaleźć ustawa o odpadach i inspekcji ochrony środowiska.

Prace rządu i GIOŚ

Jest to projekt rządowy, którzy zakłada “wprowadzenie przepisów umożliwiających rozwiązanie problemu porzucania odpadów przez podmioty gospodarujące odpadami w miejscach na ten cel nieprzeznaczonych, jak również w miejscach, w których zakończono działalność w zakresie gospodarki odpadami”. Projekt ma być rozpatrywany w trybie pilnym.

W tym samym trybie będzie rozpatrywany rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o Inspekcji Ochrony Środowiska. Ten projekt dotyczy zmodyfikowania organizacji Inspekcji Ochrony Środowiska pod kątem zracjonalizowania jej struktury i wypracowania nowego systemu finansowania.

Autorem projektów jest Ministerstwo Środowiska, które podało, że głównymi celami “pakietu odpadowego” jest uszczelnienie prawa i walka z patologiami w gospodarce śmieciowej oraz wzmocnienie inspektoratów środowiska. Propozycja zmiany ustawy o gospodarowaniu odpadami pojawiła się dwa tygodnie od jej zapowiedzenia przez resort środowiska.

Nowe przepisy mają stanowić antidotum na plagę pożarów, która występuje w Polsce od początku roku, a jej apogeum nastąpiło w ciągu ostatnich tygodni. W tym czasie doszło do 76 pożarów miejsc, w których składowano odpady różnego rodzaju.

Pożary odpadów w Polsce w 2018 r. (stan na 20.06.2018):

Główne założenia projektu koncentrują się na wprowadzeniu obowiązkowego monitoringu w zakładach zagospodarowania odpadów, skróceniu okresu ich magazynowania z 3 lat do 1 roku, wprowadzeniu niezapowiadanych kontroli oraz kaucji za składowanie. Większym kontrolom poddany zostanie transport, zaś inspektorzy ochrony środowiska wyposażeni zostaną w szersze kompetencje.

Projekt zakłada wprowadzenie gwarancji finansowych dla podmiotów, które zbierają, magazynują i przetwarzają odpady. Gwarancje w rozumieniu ministerstwa miałyby wyposażyć samorządy w środki w razie nielegalnego porzucenia odpadów.

Obowiązkowe gwarancje finansowe

– Gwarancja ustanawiana będzie przed rozpoczęciem działalności i obejmie zbieranie, magazynowanie i przetwarzanie odpadów, aż do zakończenia działalności w zakresie gospodarowania odpadami, co zapobiegnie porzucaniu odpadów po zakończeniu działalności – podkreślił Henryk Kowalczyk, minister środowiska.

nadzór nad tym, co dzieje się w zakładach zagospodarowania odpadów ma zapewnić obowiązkowy monitoring. Pozwoli on zdiagnozować przyczynę ewentualnego pożaru, a nawet zidentyfikować jej sprawców.

Kolejna zmiana dotyczy skrócenia okresu magazynowania odpadów z trzech do jednego roku. Zdaniem resortu wymusi to na przedsiębiorcach większą aktywność w poszukiwaniu zbytu na odpady. Zezwolenie na zbieranie lub przetwarzanie odpadów będzie uzależnione od uzyskania pozytywnej opinii Państwowej Straży Pożarnej przed rozpoczęciem działalności w zakresie gospodarki odpadami.

Obawy związane z szybkim trybem procedowania ustawy o odpadach zgłaszają producenci sprzętu AGD, a także Rada RIPOK. Jednak organizacje odpadowe wskazują, że nowelizacja jest konieczna ze względu na rozrastającą się szarą strefę, która przybrała rozmiary “mafii śmieciowej”.

Więcej o stanowisku branży odpadowej w sprawie pożarów na składowiskach i przepisach prawa w artykule “Cała prawda o pożarach. Słabość prawa zachętą do podpaleń”.

Źródło: Polskie Radio/IAR

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

AD3b ODPADY (odpady budowlane) 25.11.24-13.01.25

Komentarze (3)


Smieciaszszszsz !!

Komentarz #12486 dodany 2018-06-25 13:09:17

OK, OK, OK nowe zasady jak najbardziej , / dot odbioru odpadów i prawidłowo zorganizowanej zbiórki odpadów selektywnie/ tylko mały szczegół, ani Minister ani Wojewoda , ani WIOŚ , ani Burmistrz ani sam przedsiębiorca mam na myśli szefostwa nie rozwiążą problemów . Trzeba zacząć od samego dołu , czyli Pan od kubełków rozwiąże to bbb szybko na zasadzie nie opróżniam pojemnika/pojemników, jeżeli np w poj bio jest kumunalka , a w komunalce tworzywa , makulatura bio itd . Burmistrz/ Wójt itd nie powinien wymuszać !!!! stosować szantażu pod kątem przyszłego przetargu na Przedsiębiorcy , aby brać jak leci ponieważ mój mieszkaniec i mój wyborca to święta krowa , niczym nie ukaram bo głos odda na innego kandydata. Za dużo w Gosp Odpadowej jest Polityki . Ceny finalne usług powinny pokrywać całą usługę na którą składają się koszty Robocizny Materiałów i Sprzętu i jego remontu , oraz inwestycje , natomiast Przedsiębiorcy aby wygrać przetarg i przetrwać !!!!!! kalkulują tak aby było aby nie wypaść , więc szukają alternatywy nawet kosztem wejścia na drogę patologii . Kto na tym korzysta ??? bezpośrednio Burmistrz Wójt i mieszkaniec , kto traci? a no Przedsiębiorca iiii?/?? mieszkaniec który będzie podtruwany dymem ze spalanych odpadów , oraz będzie powoli powoli ale skutecznie podtruwany odpadami , które nie powinny znależć się w pojemnikach które stoją w jego otoczeniu . No cóż prawda jest taka , jak ta oliwa, która wychodzi na wierzch i zawsze unosi się nad wodę . Mówienie przez Burmistrzów Urząd musi mieć święty spokój i że należy tylko edukować i edukować owszem ? tak!!! , ale to w szkole i przedszkolu , a na teraz od 2013 r. edukacja trwa już lada moment szósty rok , a efekty mamy jakie mamy , wszystko idzie w dobrym kierunku tylko rzeczywistość jest zgoła zaprzeczeniem . Propaganda w mediach jest coś, ala drużyna Mundialowa wszystko perfekt , tylko nie wyjdziemy z grupy na 1000%.Na dzisiaj widzę że projekt pomysłów na kluczowe zmiany w Gosp Odpadami to kary , no zobaczymy jakie to przyniesie efekty , POMYŚLNOŚCI PANIE I PANOWIE MOŻNI.


Jadw i ga

Komentarz #12487 dodany 2018-06-25 13:40:15

A kto wydał 700 pozwoleń na import odpadów? PiS i jego minister SZYSZKO!!! to Pis jest winny pożarom. Następny sejm musi powołać komisję śledczą


Komentarz #12495 dodany 2018-06-26 12:41:47

A kto się załapał do biznesu odpadowego (pomijam podmioty komunalne)? za poprzednich 8-letnich Rządów. Jak i kim obsadzano wtedy kierownictwa w organach ochrony środowiska i celnych RP. Ustalono przecież wtedy praktycznie terminy magazynowania odpadów bez ograniczeń- w tym tych z importu (patrz nowa ustawa o odpadach z 2012r.). Uważam, że podpalanie- "termiczne przekształcanie" :) odpadów magazynowanych i na składowiskach to jawne prowokacje w ramach pseudobiznesu. Kary i restrykcje OK. Dlaczego jednak nie mówi się o karach/opłatach naliczanych natychmiast dla właścicieli "magazynów" i składowisk czyli posiadaczy odpadów za tak potężne emisje toksycznych gazów i pyłów w spalinach z pożarów odpadów. Podstawowym środkiem są tu restrykcje karne- patrz działania władz Indii w zakresie opakowań- toreb foliowych...

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Odpady
css.php
Copyright © 2024