Reklama

#wybieramsrodowisko AD1A [16.08-15.10.23]

Podwyższenie kar za "przestępstwa środowiskowe". 443 posłów za!

Podwyższenie kar za
MŁ/PAP
22.07.2022, o godz. 13:04
czas czytania: około 3 minut
0

Za nielegalne składowanie, unieszkodliwianie czy transport odpadów, które mogą zagrażać życiu lub zdrowiu, może grozić do 10 lat więzienia - przewiduje znowelizowana w piątek przez Sejm ustawa. Nowe przepisy zakładają też zwiększenie grzywny za zaśmiecanie miejsc publicznych.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

STIHL baner 1B [04.09 – 31.10.23]

W piątek Sejm znowelizował ustawę o zmianie niektórych ustaw w celu przeciwdziałania przestępczości środowiskowej. Za przyjęciem tej ustawy głosowało 443 posłów, jeden był przeciw i jeden wstrzymał się od głosu. Teraz ustawa trafi pod obrady Senatu.

Komisja odrzuciła część poprawek po 2 czytaniu

Wcześniej posłowie nie poparli kilku poprawek, jakie zostały złożone w trakcie drugiego czytania. Jedna z nich dotyczyła podziału środków z nawiązki, jaka miałby być płacona przez sprawcę umyślnego przestępstwa przeciwko środowisku. Połowa z niej miałaby trafić do właściwego wojewódzkiego funduszu ochrony środowiska i gospodarki wodnej, a druga do gminy na obszarze, której popełniono przestępstwo.

Celem nowych przepisów jest zaostrzenie kar za wykroczenia i przestępstwa przeciwko środowisku

Ustawa zakłada m.in., że sąd wobec sprawcy za umyślne przestępstwo przeciwko środowisku będzie musiał orzec wobec niego nawiązkę w wysokości od 10 tys. zł do 10 mln zł. W uzasadnieniu wskazano, że problemem dla budżetu państwa oraz samorządów są koszty utylizacji porzuconych odpadów, które mogą sięgać nawet kilkudziesięciu mln zł. Jeśli przestępstwo zostanie popełnione nieumyślnie, nawiązka będzie orzekana fakultatywnie.

Zgodnie z przepisami środki z nawiązki trafią do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Posłużą one nie tylko do usuwania skutków działalności przestępczej, ale także zasilą różne programy ekologiczne, mające na celu m.in. poprawę jakości powietrza i wody w Polsce.

Nowe przepisy zakładają ponadto podniesienie kary za zanieczyszczenie wody, powietrza lub powierzchni ziemi substancją albo promieniowaniem jonizującym. W takim przypadku grozić będzie kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat.

Wyższe kary mają obowiązywać również m.in. za nielegalne składowanie, usuwanie, przetwarzanie, odzysk, unieszkodliwianie i transport odpadów, które mogą zagrażać życiu lub zdrowiu człowieka lub spowodować obniżenie jakości wody, powietrza, powierzchni ziemi lub zniszczenie w świecie roślinnym lub zwierzęcym. Grozić za to będzie kara pozbawienia wolności od roku do 10 lat.

Nowe prawo zakłada ponadto, że zwiększy się kara za przywożenie z zagranicy lub wywożenie za granicę odpadów niebezpiecznych bez wymaganego zgłoszenia lub zezwolenia albo wbrew jego warunkom. Za taki czyn grozić będzie kara pozbawienia wolności od 2 do 12 lat.

Zaśmiecanie miejsc publicznych

Nowe przepisy zakładają podwyższenie minimalnej stawki grzywny za zaśmiecanie miejsc publicznych (np. ulic). Nie będzie ona mogła być niższa niż 500 zł. Ponadto ustawa wprowadza możliwość orzeczenia przez sąd obowiązku przywrócenia zaśmieconego miejsca do stanu poprzedniego.

Wypalanie

Ustawa przewiduje, że maksymalna stawka grzywny za usuwanie roślinności przez wypalanie gruntów rolnych, obszarów kolejowych, pasów przydrożnych, trzcinowisk lub szuwarów wynosić będzie 30 tys. zł.

Firmy odpowiedzą za swoje działania

Ustawa likwidować będzie też warunek odpowiedzialności podmiotów zbiorowych (np. spółek), jeśli chodzi o wcześniejsze prawomocne skazanie osoby fizycznej za przestępstwo przeciwko środowisku. Obecnie za przestępstwo to musi najpierw zostać prawomocnie skazana osoba fizyczna (np. prezes firmy), by odpowiedzialność za zniszczenie środowiska ponosiła także sama spółka.


Podsumowanie prac legislacyjnych nad ustawą zwalczającą przestępczość środowiskową! [Retransmisja konferencji]


 

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

poleco 2023 ad1d [12.09-18.10.23]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2023