101 pozycji liczy wykaz gmin poszkodowanych w wyniku nawałnic, wśród nich m.in. Żnin, Chojnice, Gniezno, Jarocin i Kalisz.

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie w sprawie gmin poszkodowanych w wyniku działania żywiołu w sierpniu 2017 r., w których stosuje się szczególne zasady odbudowy, remontów i rozbiórek obiektów budowlanych.

Rozporządzenie zawiera wykaz gmin poszkodowanych w wyniku działania silnych wiatrów, intensywnych opadów atmosferycznych lub wyładowań atmosferycznych, które miały miejsce w sierpniu. Chodzi o 28 samorządów z woj. kujawsko-pomorskiego, 10 z woj. pomorskiego i 63 z Wielkopolski. Łącznie wykaz zawiera 101 gmin.

W gminach określonych w rozporządzeniu stosuje się szczególne zasady odbudowy, remontów i rozbiórek obiektów budowlanych zniszczonych lub uszkodzonych w wyniku nawałnic. Rozporządzenie stosuje się przez okres 24 miesięcy od dnia jego wejścia w życie.

Czytaj także >>> Czy nasze miasta muszą tonąć?

Jak poinformował szef MSWiA Mariusz Błaszczak, kwota odszkodowania na odbudowę budynków mieszkalnych będzie podwyższona do 200 tys. zł (dotychczas wynosiła do 100 tys. zł).

– To nie jest ostatnie słowo. Jeżeli będzie taka potrzeba, to ta kwota może ulec podwyższeniu – zapowiedział minister.

Zapewnił też, że szacowanie strat będzie uproszczone. – Oprócz rzeczoznawców mogą oceniać straty także pracownicy urzędów, inspektoratów nadzorów budowlanych. To jest znaczące ułatwienie – powiedział.

W piątek, 18 sierpnia marszałek Mieczysław Struk zwrócił się do premier Beaty Szydło o pilne przeanalizowanie i uzupełnienie listy gmin z terenu województwa pomorskiego, do których stosuje się uproszczone procedury odbudowy po ostatniej nawałnicy. 

MSWiA w piątkowym oświadczeniu podkreśliło, że to samorządy przedkładają wojewodzie potrzebę umieszczenia ich w rozporządzeniu w sprawie jednostek samorządu poszkodowanych przez ostatnie nawałnice.

Ministerstwo poinformowało jednocześnie, że wojewodowie po raz kolejny zwrócą się do samorządowców z prośbą o sprawdzenie i potwierdzenie, czy są jeszcze gminy, które należy dodać do wykazu.

Banner konferencja Suszenie osadów sciekowych 750 x 300

Źródło: Kurier PAP

Czytaj więcej

Skomentuj