Zakończył się cykl spotkań konsultacyjnych dotyczących zagospodarowania skweru im. Anny Walentynowicz we Wrzeszczu (u zbiegu ulic Waryńskiego i Grunwaldzkiej). W wyniku dyskusji i warsztatów z udziałem mieszkańców powstał projekt, którego realizacja rozpocznie się już wiosną.

Architekci z Biura Rozwoju Gdańska przedstawili wizualizacje i projekty zagospodarowania skweru oparte o pomysły mieszkańców. Projekt nie ogranicza się jedynie do przestrzeni skweru, ale obejmuje również jego sąsiedztwo – łącznie z pawilonami przy ul. Waryńskiego i pasem zieleni wzdłuż ul. Czarneckiego.

Według projektu skwer wzbogacić się ma o nowe elementy – plac zabaw dla dzieci i elementy małej architektury. W tym celu przestrzeń skweru miałaby zostać poszerzona o fragment obecnego parkingu. Nowym elementem, który pojawił się w projekcie, jest fontanna w końcowym punkcie ul. Waryńskiego. Ciekawą propozycją jest również wykorzystanie ażurowych pergoli – po pierwsze do częściowego zasłonięcia położonych w tym miejscu pawilonów handlowych, po drugie – jako elementu dekoracyjnego w ciągu ul. Czarneckiego.

Ekorozwój Kraków 300 x 250

Uczestnicy spotkania pozytywnie ocenili projekt, choć nie brakowało również uwag. Dyskusja dotyczyła m.in. szerokości chodników i wysokości żywopłotów. Rozważano również inne lokalizacje dla fontanny. Dla mieszkańców najważniejszą kwestią było jednak nie tylko co, ale kiedy zostanie zrobione.

W tym tygodniu rozpoczynamy spotkania i negocjacje – przede wszystkim z dzierżawcą parkingu i najemcami pawilonów. Ale też z jednostkami miejskimi. Wszystko po to, by ruszyć z pracami wiosną przyszłego roku – deklarował Grzegorz Szczuka, p.o. dyrektora Wydziału Rozwoju Społecznego w gdańskim magistracie.

Przypomnijmy: w kwestii przeznaczenia placu u zbiegu ulic Waryńskiego i Grunwaldzkiej Miasto odgrywa rolę mediatora i podejmuje się wraz z partnerami społecznymi przeprowadzenia procesu dyskusji i pogodzenia kilku wizji grup mieszkańców tak, aby skwer spełniał oczekiwania jak największej grupy społeczności Wrzeszcza.

Spotkania konsultacyjne dotyczące placu odbywały się w gronie aktywnych mieszkańców, organizacji pozarządowych, gdańskich rajców i urzędników.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj