Śląskie. Konsultacje Planu Zrównoważonej Mobilności Miejskiej

Śląskie. Konsultacje Planu Zrównoważonej Mobilności Miejskiej
cza/PAP
22.03.2023, o godz. 9:40
czas czytania: około 3 minut
0

Do 11 kwietnia br. potrwają konsultacje społeczne Planu Zrównoważonej Mobilności Miejskiej dla Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii i subregionu centralnego woj. śląskiego.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Celami Planu Zrównoważonej Mobilności Miejskiej (Sustainable Urban Mobility Plan – SUMP), opracowanego przez Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię oraz Związek Gmin i Powiatów Subregionu Centralnego woj. śląskiego są m.in.: zmniejszenie zanieczyszczeń komunikacyjnych, zmniejszenie liczby wypadków drogowych oraz zachęcanie do korzystania z różnych środków transportu.

Efektywne podróżowanie

Dokument SUMP jest podstawą rozwoju zrównoważonego transportu w miastach. Celem takich planów jest określenie wizji systemów i usług transportowych w regionie, ze szczególnym naciskiem na kwestie związane z ochroną środowiska i zdrowiem mieszkańców.– Kluczowe jest stworzenie takich warunków w przestrzeni miejskiej, aby każdy mógł bezpiecznie i efektywnie podróżować transportem zbiorowym, rowerami i hulajnogami, a przede wszystkim pieszo. Samochód ma być wykorzystywany tylko w ostateczności, gdy nie będzie szybszych i tańszych alternatyw – powiedział Michał Nowak z urzędu metropolitalnego.

Działania do 2030 roku

Ponadto, zgodnie z zaleceniami Komisji Europejskiej opracowanie i wdrożenie SUMP ma istotne znaczenie w kontekście pozyskiwania funduszy europejskich w bieżącej perspektywie finansowej. Plan stworzono więc zgodnie z wytycznymi i działaniami Unii Europejskiej. Jako dokument strategiczny SUMP zakłada osiągnięcie do 2050 r. zeroemisyjności transportu, drastycznego zmniejszenia ofiar wypadków drogowych oraz mniejszego użycia samochodów w życiu codziennym.

– Aby osiągnąć te cele, najpierw trzeba zrealizować szereg działań do roku 2030. W krótkiej perspektywie będą to projekty związane z Koleją Metropolitalną i polityką parkingową w miastach. W dłuższej perspektywie planowanie przestrzenne na terenie konurbacji ma być skupione wokół transportu kolejowego – powiedział Nowak.

Zapewnił, że dokument powstawał nie tylko w oparciu o teoretyczną wiedzę urzędników i specjalistów, ale także praktyczne doświadczenia, które wyniesiono w ramach Metropolitalnych Szkół Prototypowania. W jej ramach osoby zajmujące się zawodowo urbanistyką, inżynierią ruchu, transportem publicznym, rewitalizacją, inwestycjami czy planowaniem przestrzennym, realizowały w miastach GZM projekty związane uspokajaniem ruchu, polityką parkingową i siatką połączeń komunikacji miejskiej. W każdym z tych działań ważny był udział mieszkańców, z którymi przeprowadzono łącznie ponad 1 tys. wywiadów.

Konsultacje z mieszkańcami

Również zakończenie prac nad SUMP wymaga konsultacji z mieszkańcami, którzy sami mają praktyczną wiedzę, jak usprawnić ich codzienne podróże do pracy czy szkoły. W związku z tym Metropolia i subregion centralny przygotowały m.in. spotkania ws. SUMP w formule stacjonarnej i on-line.

Jak wziąć dział w konsultacjach SUMP?

  • 28 marca, godz. 10:00 – spotkanie on-line
  • 30 marca, godz. 18:00 – spotkanie w siedzibie GZM, ul. Barbary 21a, Katowice
  • 31 marca, godz. 10:00 – spotkanie w biurze ZGiPSCWŚ, ul. Wincentego Pola 16, Gliwice
  • 5 kwietnia, godz. 18:00 – spotkanie on-line

Całe konsultacje potrwają do 11 kwietnia br. (w tym terminie można zgłaszać opinie mailowo na adres: [email protected]).

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024