Jezioro Goczałkowickie to sztuczny zbiornik wodny utworzony na Wiśle. Jego okolice są siedliskiem wielu gatunków ptaków. Wyspa o powierzchni ok. 450 mkw. powstała w rejonie ujścia rzeki do jeziora. Jej brzegi zabezpieczono tak, aby silne falowanie, pływające kry lodowe i przybory wody nie uszkodziły ich i nie powodowały zalewania wyspy.
“Dzięki temu wyspa będzie wynurzona nawet przy najwyższych stanach wód, co pozwoli ptakom bezpiecznie wyprowadzać swoje lęgi. Takie rozwiązanie zostało w naszym regionie zastosowane po raz pierwszy i – mam nadzieję – nie ostatni, bo jesteśmy przekonani, że wyspa zostanie z sukcesem licznie zasiedlona przez ptaki” – powiedziała Mirosława Mierczyk-Sawicka, pełniąca obowiązki Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska (RDOŚ) w Katowicach.
Wyspa, której budowę – na zlecenie RDOŚ – sfinansował Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, jest już prawie gotowa – trwają odbiory techniczne inwestycji. W minionym tygodniu inicjatorzy i wykonawcy przedsięwzięcia umieścili tam tzw. kapsułę czasu z materiałami przygotowanymi przez instytucje mające duży wkład w powstanie wyspy. Kapsuła została zasypana żwirem, na którym wiosną ptaki wyprowadzą pierwsze lęgi.
Jezioro Goczałkowickie jest zbiornikiem wody pitnej dla Górnego Śląska, administrowanym przez Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów. Prezes tej firmy Henryk Drob ocenia, że dzięki wyspie rybitwa rzeczna znajdzie na powierzchni tzw. śląskiego morza bezpieczną ostoję i właściwe warunki lęgowe.
Przedsięwzięcie zrealizowano w ramach projektu Life.vistula.pl, którego głównym celem jest zabezpieczenie siedlisk ptaków – szczególnie ślepowrona i rybitwy rzecznej – w obszarach Natura 2000 położonych w Dolinie Górnej Wisły. Działania w tym zakresie finansują głównie środki unijne oraz dotacje Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Zajmujące obszar ok. 32 km kw. Jezioro Goczałkowickie znajduje się w gminie Goczałkowice-Zdrój, mniej więcej w połowie drogi między centrum aglomeracji górnośląskiej a Beskidami. To sztuczny zbiornik wodny utworzony na Wiśle w 1956 r.; jest rezerwuarem wody pitnej oraz elementem systemu zapobiegania powodziom.
Przez ponad 50 lat nie można było ani wypoczywać nad brzegiem, ani uprawiać sportów wodnych na jeziorze. Od kilkunastu lat można już spacerować po koronie zapory, a ponad 10 lat temu na wodzie pojawiły się łodzie i żaglówki. Kolejnym krokiem jest stopniowe tworzenie infrastruktury rowerowej wokół zbiornika, którego pojemność sięga 168 mln m sześc.
Komentarze (0)