W ubiegłym roku w woj. śląskim doszło do prawie 1700 takich pożarów, a w 2022 – do ponad 4300.
Bezmyślnie i zgodnie z mylnymi przekonaniami
“Przyczyną jest często bezmyślność i przekonanie, że wypalanie użyźnia glebę. Trzeba jednak pamiętać o tym, że wypalanie traw stanowi zagrożenie dla roślinności i zwierząt, ale jest także niebezpieczne” – podkreśliła, przypominając że pożar suchej trawy rozprzestrzenia się bardzo szybko i może wymknąć się spod kontroli. Wypalanie traw jest też zabronione. Grozi za to grzywna lub areszt.
“Stop pożarom traw!”
Celem kampanii “Stop pożarom traw!” jest zmniejszenie liczby pożarów traw i i uświadomienie ludziom zagrożeń związanych z podpalaniem nieużytków rolnych. Strażacy zaznaczają, że pożary traw to także bardzo duże zagrożenie dla sąsiadujących z nieużytkami lasów.
Zagrożenie dla terenów leśnych
“Ogień z nieużytków niejednokrotnie przenosi się na obszary leśne, niszcząc bezpowrotnie bezcenne drzewostany, które po pożarze odradzają się przez wiele dziesiątek lat” – przypominają. Od palącego się poszycia gleby, zapala się podziemna warstwa torfu, a jego pożary trwają nawet do kilku miesięcy.
Zanieczyszczenie atmosfery
W wyniku pożarów do atmosfery przedostaje się wiele trujących związków chemicznych niebezpiecznych dla ludzi i zwierząt. Niszczone są miejsca lęgowe wielu gatunków ptaków gnieżdżących się na ziemi i na krzewach. Dym uniemożliwia pszczołom i trzmielom oblatywanie łąk. Owady giną w płomieniach, co powoduje zmniejszenie liczby zapylonych kwiatów, a w konsekwencji obniżenie plonów roślin – wyliczają strażacy.
Statystyki
Od początku roku straż pożarna w woj. śląskim zanotowała 94 pożary traw i nieużytków rolnych. W całym 2023 r. w regionie doszło do 1693 takich pożarów. Objęły one w sumie prawie 200 ha. W 2022 r. w całym regionie doszło do 4361 pożarów o łącznej powierzchni prawie 1500 ha. 14 osób zostało poszkodowanych, dwie poniosły śmierć.
“Apelujemy o niewypalanie traw. Pamiętajmy, że taki pożar może skończyć się tragicznie!” – podsumowali strażacy.
Komentarze (0)