Czego dotyczy śledztwo?
Śledztwo prowadzi Podlaski Wydział Zamiejscowy Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej. “Dotyczy ono udzielania korzyści majątkowych osobom pełniącym funkcje publiczne oraz zajmującym stanowiska kierownicze w podmiotach prowadzących działalność gospodarczą i przyjmowania takich korzyści przez te osoby od osób zarządzających ustalonym podmiotem gospodarczym” – poinformował PAP we wtorek po południu rzecznik Prokuratury Krajowej Przemysław Nowak. Szczegółów śledczy na razie nie podają.
Z informacji wynika, że postępowanie zostało zarejestrowane (wszczęte) w 2022 roku; nie wiadomo, czy już wcześniej były w tej sprawie zatrzymania i stawiane zarzuty innym osobom.
Wśród zatrzymanych burmistrz Sokółki
Prok. Nowak potwierdził, że wśród szesnastu osób zatrzymanych w poniedziałek przez CBA są przedstawiciele lokalnych samorządów. Publicznemu Radiu Białystok zastępca burmistrza Sokółki Adam Juchnik potwierdził, że została zatrzymana burmistrz tego miasta. Zapewnił, że urząd funkcjonuje bez zmian, a burmistrz – jak to określił – “sprawę wyjaśnia”. Do nadania depeszy PAP nie udało się skontaktować z zastępcą burmistrza.
Środki zapobiegawcze
“Aktualnie trwają czynności związane z przedstawieniem zarzutów poszczególnym osobom i ich przesłuchaniem. Prokurator systematycznie podejmuje decyzje co do potrzeby stosowania środków zapobiegawczych” – dodał prok. Nowak.
Z informacji PK wynika, że zarzuty usłyszał m.in. Arkadiusz A., prezes giełdowej spółki Trakcja. Po przesłuchaniu zastosowano wobec niego nieizolacyjne środki zapobiegawcze, m.in. 80 tys. zł poręczenia majątkowego. Już w poniedziałek Trakcja SA informowała o zatrzymaniu jej prezesa; we wtorek w komunikatach podała, że nie został aresztowany, a następnie podała, że rada nadzorcza zawiesiła go w pełnieniu funkcji prezesa z powodu “tymczasowego braku możliwości sprawowania przez niego czynności”.
Komentarze (0)