Reklama

envicon 2023 ad1a

„Słoneczne dachy” ruszają pilotażowo w Wielkopolsce. Potem w całym kraju

„Słoneczne dachy” ruszają pilotażowo w Wielkopolsce. Potem w całym kraju
Dominik Szymański
20.02.2020, o godz. 13:44
czas czytania: około 2 minut
0

W Wielkopolsce rusza pilotaż nowego programu rządowego „Słoneczne Dachy”. Będzie on realizowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. Kierowany jest do spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych, które zamierzają m.in. zastosować odnawialne źródła energii na swoim terenie. W Wielkopolsce na ten cel przeznaczono 100 mln zł.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B_ARBENA1_31.08.23-02.03.24

W czwartek w siedzibie Poznańskiej Spółdzielni Mieszkaniowej „Winogrady” odbyła się prezentacja programu „Słoneczne dachy”, który jest uzupełnieniem dotychczasowego projektu „Mój Prąd”, kierowanego do odbiorców indywidualnych, a także priorytetowego programu „Czyste Powietrze”.

– Program „Słoneczne dachy” adresowany jest do spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych zainteresowanych wymianą źródeł ciepła na ekologiczne, np. poprzez podłączenie budynków do sieci ciepłowniczej czy gazowej, montażem instalacji fotowoltaicznych do 50 KW lub innych rodzajów OZE, termomodernizacją, wymianą stolarki okiennej i zewnętrznej drzwiowej – mówiła prezes WFOŚiGW w Poznaniu Jolanta Ratajczak.

Z przeprowadzonych symulacji dla PSM „Winogrady” wynika, że inwestycja w instalację PV zasilającą części wspólne budynków powinna zwrócić się w ciągu ok. 6-7 lat, przy zachowaniu 10-letniego terminu spłaty zwrotnej, niskooprocentowanej pożyczki z WFOŚiGW. Prognozowane oszczędności dla mieszkańców na utrzymaniu części wspólnych tak zmodernizowanych budynków ocenia się na ok. 300 zł w skali rocznej na jeden lokal mieszkalny.

– „Słoneczne dachy” w Wielkopolsce to pilotaż, po którym program zostanie wprowadzony w całej Polsce. Co ważne, adresowany jest nie tylko do wielkich miast, ale i mniejszych miejscowości, takich jak np. Ostrów Wlkp. czy Gostyń. Wiemy już, że zainteresowanie nim jest bardzo duże. Kwota 100 mln zł na niego przeznaczona może dość szybko się wyczerpać, a więc lepiej jak najszybciej zgłosić się do niego – mówił obecny na spotkaniu wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk.

Wnioski o dofinansowanie inwestycji do WFOŚiGW w Poznaniu będzie można składać od 2 marca w formie elektronicznej lub papierowej. Jednocześnie prowadzone są spotkania z zainteresowanymi podmiotami na terenie całej Wielkopolski – w lutym odbyło się już w Lesznie, a kolejne planowane są: 3 marca w Koninie, 12 marca w Kaliszu, 19 marca w Pile i pod koniec miesiąca w Poznaniu. 20 mln zł na program w Wielkopolsce wyłoży poznański WFOŚiGW, resztę pokryje NFOŚiGW.

– Jeśli chodzi o naszą spółdzielnię, najpierw będziemy modernizować ok. 10 budynków wysokich. Wynika to z faktu, że są one bardziej energochłonne, z uwagi np. na obecność wind i wentylacji czy większą liczbę źródeł oświetlenia. Potem przejdziemy do budynków niskich. Oceniając program można powiedzieć, że to świetna i potrzebna propozycja, a jeszcze lepszym rozwiązaniem byłoby ustawowe rozszerzenie możliwości budowy instalacji PV o mocy do 100 KW, a nie jak dotąd do 50 KW, przy jednoczesnym zachowaniu statusu prosumenta. Taka moc byłaby bardziej pożądana i adekwatna w dużych spółdzielniach – podsumował prezes PSM „Winogrady” Jan Marciniak.

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ABRYS new [webinaria od 13.06.23]_AD1a

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

envicon 2023 ad1a

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Energia i recykling
css.php
Copyright © 2023