Elektrownia ma moc 10 kWp i została zainstalowana na budynku sali gimnastycznej. Dzięki niej szkoła zaoszczędzi na rachunkach za prąd, a uczniowie poznają nowe technologie. W okresie wakacyjnym, kiedy spadnie zużycie prądu w budynku, instalacja będzie automatycznie rozłączana ponieważ budynki administracji samorządowej, organizacje pozarządowe, szkoły, przychodnie czy domy kultury nie zostały objęte przepisami przewidzianymi dla prosumentów.
– Dzięki współpracy z samorządowcami i działaczami lokalnymi wybudowaliśmy pierwsze w Polsce szkolne elektrownie słoneczne. Z góry zakładaliśmy, że nie będzie łatwo, ale ktoś musiał zrobić ten pierwszy krok. W taki oto sposób podarowane przez nas instalacje w pewnym sensie stały się laboratorium doświadczalnym. Dzięki niemu dokładnie wiemy, co musi się zmienić w polskim prawie – powiedział Robert Cyglicki, dyrektor Greenpeace Polska.
Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Słupsku, przystępując do programu Greenpeace „Moja szkoła świeci słońcem”, oprócz instalacji fotowoltaicznej otrzyma urządzenia do monitoringu bieżącego zużycia energii.
Według obliczeń instalacja ma pokryć 60% zapotrzebowania energetycznego szkoły.
Komentarze (0)