Gdańsk. Od poniedziałku zakaz nocnej sprzedaży alkoholu
Od poniedziałku 1 września 2025, na terenie całego Gdańska zaczął obowiązywać zakaz sprzedaży alkoholu w godzinach 22.00–6.00. Dotąd nocna prohibicja obowiązywała jedynie w Śródmieściu.
Łącznie artykułów: 28.
Od poniedziałku 1 września 2025, na terenie całego Gdańska zaczął obowiązywać zakaz sprzedaży alkoholu w godzinach 22.00–6.00. Dotąd nocna prohibicja obowiązywała jedynie w Śródmieściu.
Do końca lipca rząd ma czas na decyzje w sprawie zmiany granic miast i gmin. Miasta argumentują najczęściej, że muszą się rozrastać, a gminy wiejskie oponują, bo mogą stracić podatników. Przesunięcia budzą zazwyczaj duże emocje zarówno wśród samorządowców, jak i mieszkańców
W Słupsku od środy 30 lipca 2025 obowiązuje nocna prohibicja. Zakaz sprzedaży alkoholu przeznaczonego do spożycia poza miejscem zakupu wprowadzono w godzinach 22.00-6.00 na mocy uchwały rady miasta.
Wodociągi Słupsk otrzymają rekordowe dofinansowanie w wysokości 37 milionów złotych z Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Środki te pochodzą z Krajowego Planu Odbudowy i zostaną przeznaczone na stworzenie innowacyjnego banku energii. Głównym celem projektu jest gromadzenie i zarządzanie energią elektryczną oraz gazem, co ma pozwolić na obniżenie kosztów funkcjonowania miejskiej infrastruktury oraz zwiększenie niezależności energetycznej miasta.
Podpisano już pięć umów na kwotę 11, 7 mln zł dofinansowania w ramach programu „Szlamnik - poprawa efektywności pracy oczyszczalni ścieków”. Porozumienia w tej sprawie obejmują ogółem siedem pomorskich samorządów. A największy projekt w ramach programu realizują Wodociągi Słupsk.
Od 1 października 2024 r. w Słupsku stawka podstawowa opłaty za gospodarowanie odpadami wzrośnie z 21,50 zł do 31 zł od mieszkańca. Brak selektywnej zbiórki będzie skutkował opłatą czterokrotnie wyższą - zdecydowali radni na sesji w środę. Wzrosną także ceny biletów komunikacji miejskiej, od 14 do 25 proc.
Dziś, 22 marca br., obchodzimy Światowy Dzień Wody, ustanowiony w 1993 roku przez Organizację Narodów Zjednoczonych (ONZ), dla zwrócenia uwagi światowych społeczeństw na znaczenie czystej wody i promowanie zrównoważonego zarządzania zasobami wodnymi. W 2024 roku myślą przewodnią obchodów ŚDW jest temat: „Water For Peace”, czyli Woda na rzecz pokoju”, a swoje akcje w tym zakresie organizuje wiele samorządów i przedsiębiorstw wod-kan. w Polsce.
Słupsk przygotowuje się do połączonych obchodów Światowego Dnia Wody i Światowego Dnia Recyklingu, które w tym mieście odbędą się w dniu 22 marca 2024 roku. Z tej okazji samorząd zaprasza mieszkańców przed budynek ratusza na degustację wody z miejscowej sieci wodociągowej w ramach cyklu „Eko-spotkania w namiocie”.
Jak informuje samorząd Słupska, Wodociągi Słupsk podpisały umowę z Grupą Engie Polska na realizację inwestycji zmierzającej do wykorzystania energii cieplnej ze ścieków i biogazu. Przedmiotem umowy jest budowa pomp ciepła wraz z wysokosprawną kogeneracją.
Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Gdańsku powziął informację o tym, że przedsiębiorca ze Słupska posługuje się sfałszowaną decyzją na zbieranie odpadów. Po zweryfikowaniu dokumentów z Urzędem Miejskim w Słupsku ustalono, że wydanie takiej decyzji wskazanemu podmiotowi nie miało miejsca.
W środę, 25 października 2023 roku, podczas drugiego dnia tegorocznego V Międzynarodowego Kongresu Miasto-Woda-Jakość Życia we Wrocławiu ogłoszono wyniki klasyfikacji tegorocznej edycji Rankingu Water City Index.
Od 2023 r. Słupsk zwiększył się o niezamieszkałe, inwestycyjne części sołectw Bierkowo, Strzelino, Płaszewko, kosztem gminy wiejskiej Słupsk. W środę wszyscy obecni na sesji radni miejscy zgodzili się na kontynuowanie procesu poszerzenia granic Słupska, głównie po to, by pozyskać mieszkańców.
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) zawarła umowę na realizację drogi S6 na odcinku Sławno - Słupsk. Nowa trasa o długości blisko 23 km będzie dwujezdniową drogą ekspresową o dwóch pasach ruchu w każdym kierunku.
24 czerwca w Słupskim Inkubatorze Przedsiębiorczości, podczas konferencji zorganizowanej przez spółkę Wodociągi Słupsk, podpisana została umowa między prezesami Wodociągów Słupskich i Parku Wodnego Trzy Fale o wykorzystaniu ciepła odpadowego.
W środę w Słupsku rozpoczęły się konsultacje społeczne w sprawie zmiany granic administracyjnych miasta. Potrwają do 18 marca – poinformowała rzeczniczka prasowa słupskiego magistratu Monika Rapacewicz.
Podziemny zbiornik retencyjno-rozsączający o pojemności blisko 15 tys. m3 powstanie przy ul. Szczecińskiej w Słupsku. Zarząd Infrastruktury Miejskiej podpisał umowę z wykonawcą, firmą ZIMAR z Bytowa – poinformowała w poniedziałek rzeczniczka pasowa magistratu Monika Rapacewicz.
Uruchomieniem, zarządzaniem i kompleksową eksploatacją Słupskiego Roweru Miejskiego przez najbliższe dwa sezony zajmie się wybrana w przetargu spółka Geovelo ze Szczecina. Usługę zobowiązała się wykonać za ponad 576 tys. zł.
Od 1 stycznia 2021 r. w Słupsku stawka za gospodarowanie odpadami wynosi 21 zł od mieszkańca, a nie jak dotychczas 18 zł. Ci, którzy nie zastosują się do obowiązku selektywnej zbiórki, do końca roku zapłacą podwójną stawkę, w 2022 r. potrójną, a w kolejnym roku jej czterokrotność.
Od 1 stycznia 2021 r. w Słupsku stawka za zagospodarowanie odpadami wyniesie od mieszkańca 21 zł. Ci, którzy nie zastosują się do obowiązku selektywnej zbiórki, do końca 2021 r. zapłacą podwójną stawkę, w 2022 r. potrójną, a w kolejnym roku jej czterokrotność - zdecydowali radni na sesji w środę.
50 mln zł na 50 inwestycji wodociągowo-kanalizacyjnych wyda w najbliższych latach miasto Słupsk. Prezydent miasta Robert Biedroń zapowiedział to na konferencji prasowej, na którą przyjechał… samochodem elektrycznym.
Słupskie Wodociągi pozyskają 17,7 mln dotacji z Unii Europejskiej. Przeznaczą je m.in. na rozwój gospodarki obiegu zamkniętego na terenie oczyszczalni ścieków.
Robert Biedroń, Prezydent Miasta Słupska oraz Anna Pawlak-Kuliga, prezes Ikea w Polsce podpisali w środę deklarację współpracy w zakresie zrównoważonego rozwoju. W ramach współpracy zostanie zamontowane m.in. energooszczędne oświetlenie, promowane będą także odnawialne źródła energii.
Termomodernizacja 22 miejskich budynków, którą przeprowadzi słupski magistrat będzie kosztować 22,5 mln zł.
Słupska kompostownia osadów ściekowych przeszła modernizację, która objęła m.in. przebudowę hali oraz budowę systemu kolektorów ssących oraz biofiltra wraz z pełną automatyką związaną ze sterowaniem. Obiekt po sześciu miesiącach przestoju wrócił do pracy.
Słupsk ma potencjał, by stać się zieloną stolicą Polski i być wzorem pod względem działań proekologicznych oraz prozdrowotnych – podkreśla prezydent miasta Robert Biedroń.