50 mln zł na 50 inwestycji wodociągowo-kanalizacyjnych wyda w najbliższych latach miasto Słupsk. Prezydent miasta Robert Biedroń zapowiedział to na konferencji prasowej, na którą przyjechał… samochodem elektrycznym.

Miasto ma już środki na finansowanie tych projektów i plany inwestycyjne do końca 2021 roku. Część projektów jest już gotowych, inne dopiero będą realizowane.

Rozwój oparty na jakości i bezpieczeństwie

Andrzej Wójtowicz, prezes spółki Wodociągi Słupsk, powiedział, że inwestycje są możliwe dzięki przyjęciu przez radnych nowego wieloletniego planu rozwoju i modernizacji. – Stawiamy na podnoszenie jakości usług, efektywność działania oraz bezpieczeństwo i niezawodność – powiedział Wójtowicz.

Prezydent Robert Biedroń zapowiedział budowę największej w regionie instalacji fotowoltaicznej o mocy 250 kilowatów. Planowane jest również zwiększenie produkcji własnej energii z osadów i innych bioodpadów powstających w oczyszczalni ścieków, a także podjęcie kroków w kierunku wykorzystywania przez miasto pojazdów elektrycznych. W Słupsku jest już pierwszy samochód elektryczny w służbach komunalnych – właśnie w spółce Wodociągi Słupsk.

GOZ w oczyszczalni ścieków

W ubiegłym roku Wodociągi Słupsk uzyskały dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na realizację projektu “Gospodarka cyrkulacyjna w oczyszczalni ścieków wraz z rozbudową sieci wodno-kanalizacyjnej”.

Maksymalna wartość dofinansowania wynosi 17,7 mln zł, a planowany koszt całej inwestycji – 34 581 73,73 zł. W skład projektu wchodzi 45 zadań, z czego 36 to przedsięwzięcia inwestycyjne, a pozostałe to zakupy inwestycyjne (maszyny, sprzęt specjalistyczny, oprogramowanie, itp.) oraz projekty dotyczące zarządzania i promocji.

Poza budową i modernizacją sieci wod-kan wodociągi chcą też poprawić bilans energetyczny i zwiększyć produkcję energii z odnawialnych źródeł. Wśród postawionych celów jest także zmniejszenie poziomu odorów z oczyszczalni i z sieci kanalizacyjnej. W Gminie Kobylnica wdrażany jest system poprawiający bezpieczeństwo funkcjonowania ciśnieniowej sieci kanalizacji sanitarnej, do której podłączone jest blisko 2 tys. przepompowni przydomowych.

Prezydent Robert Biedroń i prezes Andrzej Wójtowicz zapewniają, że inwestycje uda się zrealizować przy zachowaniu wysokiej jakości usług i bez znaczącego podnoszenia taryf dla mieszkańców.

Konferencja prasowa prezydenta Biedronia odbyła się Dziale Produkcji Wody słupskich Wodociągów.

Więcej na temat Gospodarki Obiegu Zamkniętego w Wodociągach Słupsk ukaże się w kwietniowym numerze miesięcznika “Wodociągi i Kanalizacja”.

Czytaj więcej

2 Komentarze

Skomentuj