W miastach takich jak Pekin, Singapur czy Kraków zanieczyszczenie powietrza może osiągać niebezpieczny poziom. W Azji południowo-wschodniej często zamyka się z tego powodu szkoły i fabryki. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) co ósmy zgon na świecie ma związek z zanieczyszczeniem powietrza.
Analizowanie powietrza ma duże znaczenie, jednak instalowanie odpowiednich czujników może być kosztowne.
Jedi Pan Zheng Xiang i jego zespół z singapurskiego Nanyang Technological University pracują nad projektem AirTick. Chodzi o wykorzystanie sztucznej inteligencji do oceny czystości powietrza na podstawie analizy bardzo dużej liczby zdjęć miasta. Aplikacja na smartfony może być tanim i skutecznym rozwiązaniem zwłaszcza w krajach takich jak Singapur, będący w światowej czołówce pod względem liczby smartfonów na mieszkańca.
Czytaj także >>> Warszawa najpopularniejszym polskim miastem na Instagramie
AirTick będzie gromadzić zdjęcia dotyczące danego miasta, zapisując czas ich wykonania oraz pozycję aparatu. Dzięki porównywaniu z oficjalnymi danymi dotyczącymi jakości powietrza można będzie doskonalić algorytm oceniający poziom zanieczyszczenia powietrza na podstawie zdjęć. Stopniowe dopracowywanie algorytmu ma z czasem pozwolić na udostępnienie szerokim rzeszom obywateli danych o zanieczyszczeniu powietrza w ich otoczeniu – jako „czujnik” można by wykorzystać każde mobilne urządzenie wyposażone w kamerę.
Badania prototypowej aplikacji z udziałem 100 użytkowników przeprowadzono listopadzie 2015 r., a rezultaty mają być upublicznione jeszcze w tym roku. Projekt zostanie także przedstawiony podczas AAAI Conference on Artificial Intelligence w Phoenix (USA).
– Jeśli chcemy wiedzieć, jakie jest zanieczyszczenie powietrza tu i teraz, nie możemy polegać na czujnikach. Nie ma ich wystarczająco wielu – komentuje prof. Jiebo Luo z University of Rochester w Nowym Jorku (USA). W ubiegłym roku prowadził podobne badania, „pokazując” sieci neuronowej zdjęcia z Pekinu. – W przypadku takich programów jak ten ludzie mogliby podejmować lepsze decyzje w oparciu o sytuacje w miejscu, gdzie się znajdują – dodaje. Zdaniem specjalistów chodzi zwłaszcza o osoby cierpiące na schorzenia dróg oddechowych czy rodziców chcących chronić swoje dzieci. (PAP)
Prezydent Wrocławia apeluje do ministra środowiska w sprawie jakości powietrza - Portal Komunalny
Komentarz #743 dodany 2016-02-11 09:11:41
[…] Czytaj także >>> Smartfony pozwolą ocenić czystość powietrza […]