Reklama

AD1A STIHL [01.05-24.05.2024]

Śmieci z kwarantanny. Firmy chcą lepszych procedur, samorządy są zdane na siebie

Śmieci z kwarantanny. Firmy chcą lepszych procedur, samorządy są zdane na siebie
mp
02.04.2020, o godz. 6:30
czas czytania: około 2 minut
0

Epidemia koronawirusa rodzi wiele problemów w organizacji zagospodarowania odpadami pochodzącymi od osób pozostających w domach na kwarantannie. Swoją wykładnię przedstawili sanepid i resort klimatu, ale eksperci od gospodarki odpadami uważają, że te procedury to za mało.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1b Biuro Rozwoju Gdańska – rekrutacja [26.04.24-25.05.24]

Państwowa Inspekcja Sanitarna każe uznawać odpady z kwarantanny jako normalne odpady komunalne. Powstaje więc pytanie, czy śmieci pochodzące z miejsc tzw. izolacji medycznej można potraktować jako zwykłe? Czy takie działanie nie spowoduje ryzyka kolejnych zakażeń?

Według resortu wystarczy podwójny worek

Na takie wątpliwości odpowiada Ministerstwo Klimatu, które w przygotowywanych nowelizacjach  specustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z COVID-19 proponuje, aby odpady pochodzące z kwarantanny, gdzie mieszkają osoby z potwierdzonym zakażeniem umieszczać w dodatkowym worku. Następnie tak odseparowane śmieci należy włożyć do pojemnika na odpady zmieszane.

Eksperci z branży gospodarki odpadami chcą jednak, żeby takie śmieci traktować jak odpady medyczne (zakaźne) i zbierać w specjalny sposób. To z kolei może rodzić problem dla samorządów ze względu na znacznie wyższe koszty takiej operacji.


Więcej o gospodarce odpadami w czasie pandemii COVID-19 podczas webinarium Abrys już 8 kwietnia 2020 r.

 


Problem z definicją i problem dla samorządów

Problem w ustanowieniu specjalnych procedur stanowi jednak definicja odpadów medycznych. Zgodnie z prawem mogą one pochodzić bowiem wyłącznie od podmiotu prowadzącego działalność leczniczą – zauważa na łamach DGP Mateusz Karciarz z kancelarii Zygmunt Jerzmanowski i Wspólnicy. Prowadzi to do kuriozalnej sytuacji, w której, jeśli odpady z kwarantanny traktować jako odpady medyczne, za ich usunięcie nie będzie odpowiedzialny mieszkaniec, a podmiot, który go leczy.

Specustawa o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 zrzuciła decyzyjność i odpowiedzialność za kwalifikację rodzaju odpadów na wojewodów. Ustawa nadaje wojewodom szereg uprawnień w zakresie gospodarki odpadami. Wojewodowie mogą określać częstotliwość odbioru śmieci, czy zadecydować o rodzajach odbieranych frakcji odpadów. Związek Pracodawców Gospodarki Odpadami chciałby, aby te zmiany mogły być wprowadzane bez decyzji wojewodów, co znacznie uprościłoby zarządzanie gospodarką śmieciami w trudnym czasie epidemii koronawirusa.

Są jednak gminy, które już wprowadziły pewne rozwiązania mające na celu bezpieczeństwo swoich mieszkańców. Przykładem jest Włodawa, gdzie nakazano umieszczać odpady z kwarantanny w czerwonych workach i zgłaszać je do odbioru specjalnej jednostce. Do tego czasu odpady z kwarantanny przechowywane są w izolacji.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ad3b odpady TI-MA [13.05 – 26.05.24]

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

baner poziomy MAGAZYNOWANIE ODPADÓW webinarium 27 maja [06.05-27.05.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Odpady
css.php
Copyright © 2024