– Ruszamy z programem termomodernizacji, który ma na celu zmniejszenie zanieczyszczeń, a jednocześnie zwiększenie możliwości ocieplania domów przez wszystkich naszych obywateli, zwłaszcza tam, gdzie powietrze nie jest czyste – zapowiedział w czwartek premier Mateusz Morawiecki.
Na początek pilotażowy program ocieplania budynków zostanie uruchomiony w 22 miastach w Polsce – termomodernizację przejdzie ok. 15 tys. domów. Inwestycja będzie kosztować ok. 750 mln zł. Część kosztów mają ponieść samorządy.
Pierwszą gminą, która pilotażowo weźmie udział w projekcie jest Skawina – jedna z najbardziej zanieczyszczonych miejscowości w Polsce. Od czerwca do września ocieplone zostanie 20 domów. W ciągu następnych 3 lat termomodernizację ma przejść już 15 proc. budynków jednorodzinnych w mieście. W tym wypadku 100 proc. kosztów pokryje państwo.
W domu nieocieplonym na ogrzewanie podczas jednego sezonu potrzeba średnio 4-5 ton węgla. Po termomodernizacji ta ilość może spaść nawet dwukrotnie – argumentował podczas konferencji Morawiecki.
Program docieplania budynków ma trwać do 2027 r. W trakcie jego trwania odbyć mają się także negocjacje z Komisją Europejską w sprawie specjalnego programu operacyjnego czystego powietrza dla Polski.
Premier podkreślił, że walka o czyste powietrze w Polsce jest jednym z priorytetów rządu. Szef rządu podziękował też “wszystkim alarmom smogowym i organizacjom pozarządowym za wieloletnie i wytrwałe działanie z nadzieją, że kiedyś ktoś się zajmie tym problemem”.
pomyslowy DOBROMIR
Komentarz #10010 dodany 2018-03-06 16:40:55
Tylko tak naprawdę smog pochodzi z silników Diesla, zwłaszcza wysilonych z samochodów osobowych. Największy problem ze smogiem ma EUROPA, która uwierzyła w "czystego Diesla". Japonia i Ameryka w której nie ma praktycznie osobowych Diesli ma o wiele mniejszy problem. Smog w dużej mierze powstaje przez to że tlenki azotu wiążą pył i powodują, że utrzymuje się on w powietrzu. Za produkcje tlenków azotu odpowiedzialne są silniki gdzie następuje spalanie w wysokich temperaturach.... Że smog w małym stopniu powstaje w paleniskach domowych niech świadczy fakt, że w ciągu ostatnich 30 - 40 lat ilość mieszkańców się nie zwiększyła, zmniejszyła się ilość gospodarstw domowych w których opala się węglem w znaczący sposób, w znaczący sposób poprawiono emisję przez przemysł - a problem SMOG-u urósł. Tak czy inaczej pozostaje główny winowajca czyli silniki typu TDI w samochodach osobowych i małych dostawczakach.