Smog stop. Rząd chce wygrać z zanieczyszczeniami dzięki termomodernizacji

Smog stop. Rząd chce wygrać z zanieczyszczeniami dzięki termomodernizacji
jwo
26.02.2018, o godz. 9:57
czas czytania: około 2 minut
1

Walka o czyste powietrze jest jednym z priorytetów rządu - zadeklarował podczas ogłoszenia startu programu "Smog stop" premier Mateusz Morawiecki. Likwidacja zanieczyszczeń ma być skupiona przede wszystkim na termomodernizacji - ocieplaniu budynków mieszkalnych.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

– Ruszamy z programem termomodernizacji, który ma na celu zmniejszenie zanieczyszczeń, a jednocześnie zwiększenie możliwości ocieplania domów przez wszystkich naszych obywateli, zwłaszcza tam, gdzie powietrze nie jest czyste – zapowiedział w czwartek premier Mateusz Morawiecki.

Na początek pilotażowy program ocieplania budynków zostanie uruchomiony w 22 miastach w Polsce – termomodernizację przejdzie ok. 15 tys. domów. Inwestycja będzie kosztować ok. 750 mln zł. Część kosztów mają ponieść samorządy.

Pierwszą gminą, która pilotażowo weźmie udział w projekcie jest Skawina – jedna z najbardziej zanieczyszczonych miejscowości w Polsce. Od czerwca do września ocieplone zostanie 20 domów. W ciągu następnych 3 lat termomodernizację ma przejść już 15 proc. budynków jednorodzinnych w mieście. W tym wypadku 100 proc. kosztów pokryje państwo.

W domu nieocieplonym na ogrzewanie podczas jednego sezonu potrzeba średnio 4-5 ton węgla. Po termomodernizacji ta ilość może spaść nawet dwukrotnie – argumentował podczas konferencji Morawiecki.

Program docieplania budynków ma trwać do 2027 r. W trakcie jego trwania odbyć mają się także negocjacje z Komisją Europejską w sprawie specjalnego programu operacyjnego czystego powietrza dla Polski.

Premier podkreślił, że walka o czyste powietrze w Polsce jest jednym z priorytetów rządu. Szef rządu podziękował też “wszystkim alarmom smogowym i organizacjom pozarządowym za wieloletnie i wytrwałe działanie z nadzieją, że kiedyś ktoś się zajmie tym problemem”.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (1)


pomyslowy DOBROMIR

Komentarz #10010 dodany 2018-03-06 16:40:55

Tylko tak naprawdę smog pochodzi z silników Diesla, zwłaszcza wysilonych z samochodów osobowych. Największy problem ze smogiem ma EUROPA, która uwierzyła w "czystego Diesla". Japonia i Ameryka w której nie ma praktycznie osobowych Diesli ma o wiele mniejszy problem. Smog w dużej mierze powstaje przez to że tlenki azotu wiążą pył i powodują, że utrzymuje się on w powietrzu. Za produkcje tlenków azotu odpowiedzialne są silniki gdzie następuje spalanie w wysokich temperaturach.... Że smog w małym stopniu powstaje w paleniskach domowych niech świadczy fakt, że w ciągu ostatnich 30 - 40 lat ilość mieszkańców się nie zwiększyła, zmniejszyła się ilość gospodarstw domowych w których opala się węglem w znaczący sposób, w znaczący sposób poprawiono emisję przez przemysł - a problem SMOG-u urósł. Tak czy inaczej pozostaje główny winowajca czyli silniki typu TDI w samochodach osobowych i małych dostawczakach.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Ochrona środowiska
css.php
Copyright © 2024