Reklama

ad1a GreenPlaner [12.11-21.11.24]

Smog w Polsce. Jak Polacy oceniają stan powietrza? [INFOGRAFIKA]

Smog w Polsce. Jak Polacy oceniają stan powietrza? [INFOGRAFIKA]
jwo
15.11.2017, o godz. 11:58
czas czytania: około 2 minut
0

Polacy twierdzą, że największym problemem środowiska naturalnego w naszym kraju jest zanieczyszczone powietrze. Niemal połowa z nas twierdzi, że ich miejscowość spowita jest smogiem - wynika z ostatnich badań.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1 Regionalne Leszno [05.11 – 25.11.2024]

Najważniejszym problemem środowiska naturalnego według Polaków jest zanieczyszczone powietrze. Tak w badaniu w ramach kampanii edukacyjnej “Powietrze bez śmieci” odpowiedziało ponad 50 proc. ankietowanych.

Smog, czyli węgiel i spaliny

Według Polaków, najbardziej truje ogrzewanie węglem (45,2 proc.), a w dalszej kolejności – spaliny samochodowe (44,4 proc.). Niemal połowa mieszkańców polskich miast uważa, że miejscowość, w której mieszka, boryka się z problemem smogu. Co czwarty z nas spotkał się z ostrzeżeniami w tym zakresie.

Problem smogu najbardziej odczuwają mieszkańcy województw mazowieckiego (50,8 proc.), śląskiego (66 proc.) i małopolskiego (49,5 proc.). Respondenci stwierdzili, że zanieczyszczenie powietrza jest groźne tylko zimą, a największy wpływ na smog ma palenie śmieci w domowych piecach. W dalszej kolejności wskazywano samochody, zarówno osobowe jak i ciężarowe oraz stare i niesprawne piece.

Według badanych, najlepszym sposobem na ochronę przed smogiem jest karanie wysokimi mandatami za palenie śmieci w piecach domowych (77 proc. odpowiedzi), następnie – zakaz palenia niskiej jakości węglem oraz wprowadzenie nowoczesnych technologii w przemyśle.

Czyste powietrze na północy i wschodzie

Jakość powietrza najgorzej oceniona została w województwach południowej, centralnej i zachodniej Polski. Tymczasem badani w województwach zachodnio-pomorskim, pomorskim, warmińsko-mazurskim, kujawsko-pomorskim, podlaskim, lubelskim i podkarpackim, ocenili ją jako dobrą.

Badanie przeprowadzono na reprezentatywnej próbie tysiąca dorosłych Polaków, zwiększonej o 122 wywiady w województwach: dolnośląskim, małopolskim, mazowieckim, podkarpackim, pomorskim i śląskim.

Mieszkańcy wsi stanowili 39 proc. próby, mieszkańcy miasta – 61 proc. Badanie zrealizowała agencja Danae na zlecenie PGNiG, która realizuje kampanię edukacyjną „Powietrze bez śmieci”.

 

Jakoś powietrza w Polsce - infografika

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD1B BDO zamknięcie roku [14.10-22.11.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Ochrona środowiska
css.php
Copyright © 2024