Smog w Polsce. Jak Polacy oceniają stan powietrza? [INFOGRAFIKA]

Smog w Polsce. Jak Polacy oceniają stan powietrza? [INFOGRAFIKA]
jwo
15.11.2017, o godz. 11:58
czas czytania: około 2 minut
0

Polacy twierdzą, że największym problemem środowiska naturalnego w naszym kraju jest zanieczyszczone powietrze. Niemal połowa z nas twierdzi, że ich miejscowość spowita jest smogiem - wynika z ostatnich badań.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Najważniejszym problemem środowiska naturalnego według Polaków jest zanieczyszczone powietrze. Tak w badaniu w ramach kampanii edukacyjnej “Powietrze bez śmieci” odpowiedziało ponad 50 proc. ankietowanych.

Smog, czyli węgiel i spaliny

Według Polaków, najbardziej truje ogrzewanie węglem (45,2 proc.), a w dalszej kolejności – spaliny samochodowe (44,4 proc.). Niemal połowa mieszkańców polskich miast uważa, że miejscowość, w której mieszka, boryka się z problemem smogu. Co czwarty z nas spotkał się z ostrzeżeniami w tym zakresie.

Problem smogu najbardziej odczuwają mieszkańcy województw mazowieckiego (50,8 proc.), śląskiego (66 proc.) i małopolskiego (49,5 proc.). Respondenci stwierdzili, że zanieczyszczenie powietrza jest groźne tylko zimą, a największy wpływ na smog ma palenie śmieci w domowych piecach. W dalszej kolejności wskazywano samochody, zarówno osobowe jak i ciężarowe oraz stare i niesprawne piece.

Według badanych, najlepszym sposobem na ochronę przed smogiem jest karanie wysokimi mandatami za palenie śmieci w piecach domowych (77 proc. odpowiedzi), następnie – zakaz palenia niskiej jakości węglem oraz wprowadzenie nowoczesnych technologii w przemyśle.

Czyste powietrze na północy i wschodzie

Jakość powietrza najgorzej oceniona została w województwach południowej, centralnej i zachodniej Polski. Tymczasem badani w województwach zachodnio-pomorskim, pomorskim, warmińsko-mazurskim, kujawsko-pomorskim, podlaskim, lubelskim i podkarpackim, ocenili ją jako dobrą.

Badanie przeprowadzono na reprezentatywnej próbie tysiąca dorosłych Polaków, zwiększonej o 122 wywiady w województwach: dolnośląskim, małopolskim, mazowieckim, podkarpackim, pomorskim i śląskim.

Mieszkańcy wsi stanowili 39 proc. próby, mieszkańcy miasta – 61 proc. Badanie zrealizowała agencja Danae na zlecenie PGNiG, która realizuje kampanię edukacyjną „Powietrze bez śmieci”.

 

Jakoś powietrza w Polsce - infografika

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Ochrona środowiska
css.php
Copyright © 2024