W całej Polsce od środy odnotowywane są bardzo wysokie poziomy zanieczyszczenia powietrza (smogu). Najgorzej było w nocy na Śląsku, gdzie stężenie pyłu PM10 przekraczało w pewnych momentach 500 µg/m3. W Krakowie i Poznaniu wydano ostrzeżenia o stanie powietrza. Źle jest również w Warszawie.
Zanieczyszczony Śląsk
Aż 152 mikrogamy na metr sześcienny średniego dziennego stężenia pyłu PM10 pokazały czujniki powietrza w Rybniku. Miasto nie wydało jednak żadnego ostrzeżenia dla mieszkańców. Przyjęty w Polsce poziom informowania to dopiero 200 µg/m3.
W środę średnie dobowe normy zanieczyszczeń przekroczone zostały także w Częstochowie (65 µg/m3 PM10), Dąbrowie Górniczej (79 µg/m3 PM10), Gliwicach (87 µg/m3 PM10), Sosnowcu (82 µg/m3 PM10), Tychach (94 µg/m3 PM10), Wodzisławiu Śląskim (112 µg/m3 PM10), Zabrzu (103 µg/m3 PM10) i Żywcu (75 µg/m3 PM10).
Ostrzeżenie w Krakowie
W stolicy Małopolski poziom zanieczyszczenia powietrza również przekroczył normy – średnie dobowe stężenie PM10 wynosiło 84 mikrogramy na metr sześcienny. W związku z tym ogłoszono tam pierwszy stopień zagrożenia.
Władze Krakowa apelują o niekorzystanie z aut na rzecz komunikacji miejskiej, nieużywanie kominków i palenie w piecach odpowiednim paliwem. Osoby wrażliwe na zanieczyszczenia powinny zostać w domu lub ograniczyć przebywanie na otwartej przestrzeni.
Poznań i smog
Fatalną jakość powietrza zaobserwowano także w Poznaniu. W środę wieczorem Centrum Zarządzania Kryzysowego wydało specjalny komunikat, w którym ostrzega mieszkańców przed smogiem.
– Ze względu na złą jakość powietrza w Poznaniu osoby starsze i dzieci, osoby z chorobami serca oraz dróg oddechowych, astmatycy i inne grupy szczególnie podatne na negatywne skutki zanieczyszczenia powietrza powinny unikać spędzania czasu na zewnątrz, pozostała populacja powinna je ograniczyć, nie zalecane są aktywności na zewnątrz – napisano w komunikacie.
Istnieje prawdopodobieństwo, że z powodu smogu w Poznaniu wprowadzona zostanie darmowa komunikacja miejska.
Zagrożenie dla zdrowia w stolicy
O wysokim zanieczyszczeniu powietrza w Warszawie od wtorku informuje Warszawski Alarm Smogowy. Stężenie pyłów PM10 przekracza normę o ok. 50 proc., a PM2,5 – o prawie 150 proc.
Warszawscy aktywiści zwracają uwagę, że na zachodzie Europy lub w zagranicznych aplikacjach smogowych taki stan powietrza jest już oznaczany jako “zagrażający zdrowiu”. Stołeczny ratusz nie wydał jednak do tej pory żadnego ostrzeżenia.
Komentarze (0)