Nie lada gratka czeka w Toruniu na miłośników pikników. 6 czerwca na wypoczynek na zielonej trawce nie będą musieli wybierać się do parku czy za miasto. Wystarczy, że odwiedzą Rynek Staromiejski, gdzie wyrośnie olbrzymi dywan najprawdziwszej, zielonej trawy.

W ten oryginalny sposób już po drugi raz Toruń uczci Światowy Dzień Ochrony Środowiska Naturalnego, który obchodzony jest 5 czerwca.

Ekologiczne święto zostanie zainaugurowane już w piątek, 5 czerwca 2009 r. wieczorem – koncertem samby oraz pokazem reklamy społecznej. Natomiast śniadanie na trawie rozpocznie się w sobotę, 6 czerwca o godz. 9.00. Świeża murawa pokryje niemal 1000 m2 bruku między pocztą a Ratuszem Staromiejskim. Każdy, kto tylko ma ochotę, może się tam wybrać na prawdziwy piknik – poleniuchować na kocyku, posłuchać muzyki na żywo, spożyć przyniesiony z domu posiłek lub kupić coś na kiermaszu żywności ekologicznej, obejrzeć pokaz mody, odwiedzić stoiska edukacyjne.

Jedną z atrakcji będzie "żywa biblioteka". Zamiast książek, będzie w niej można "wypożyczyć" żywe osoby – fachowców w różnych dziedzinach nauki i rozmaitych aspektach życia – i z nimi porozmawiać.

Uczestnicy pikniku zostaną uwiecznieni na pamiątkowym zdjęciu, do którego ustawią się w symbol tlenu. By wszyscy zmieścili się w obiektywie, fotografia zrobiona zostanie z podnośnika. Podczas imprezy wybita też będzie okolicznościowa moneta.

– Tematem przewodnim tegorocznego pikniku będą zachodzące w świecie zmiany klimatyczne. W nawiązaniu do Szczytu klimatycznego, który odbył się w ubiegłym roku w Poznaniu, Ministerstwo Ochrony Środowiska przekazało nam wszystkie banery, które były wystawiane w czasie Szczytu w Poznaniu. Dzięki recyklingowi zostaną one wykorzystane na toruńskiej imprezie  – mówi dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska UMT, Szczepan Burak. – Z banerów tych wykonane zostaną elementy sceny, poszyte torby do laptopów i inne przydatne rzeczy.

Imprezę organizuje, przy wsparciu Urzędu Miasta Torunia, Pracownia Zrównoważonego Rozwoju. Piknik na trawie w środku miasta ma przypomnieć torunianom o roli środowiska naturalnego w życiu człowieka, przekonać ich do zmiany codziennych przyzwyczajeń i promować zachowania służące ochronie przyrody.

– Ponadto, także w ramach Światowego Dnia Ochrony Środowiska Naturalnego, Rada Miasta Torunia nada imiona dwóm drzewom. Pierwsze to dąb stojący niedaleko fontanny Cosmopolis. Będzie nosił nazwę "Dąb astronomii". Drugie – lipa na cmentarzu żydowskim u zbiegu ulic Antczaka i Pułaskiego, który zostanie w tym roku wyremontowany – nazwana zostanie imieniem Rabina Kaliszera – dodaje dyrektor Burak.

źródło: torun.pl

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj