Reklama

AD1A TOMRA [15.04-15.05.24]

Sokoły w Lesie Warmińskim

Sokoły w Lesie Warmińskim
04.06.2012, o godz. 8:44
czas czytania: około 2 minut
0

Jedenaście młodych sokołów z Czech zostało umieszczonych w sztucznych gniazdach w rezerwacie Las Warmiński. W ten sposób leśnicy chcą odtworzyć populację tego ptaka w regionie. Akcja współfinansowana jest przez WFOŚiGW w Olsztynie.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1b Biuro Rozwoju Gdańska – rekrutacja [26.04.24-25.05.24]

Młode sokoły spędzą w sztucznych gniazdach ok. 10 dni. Przez ten czas mają przyzwyczaić się do nowego miejsca. Przez kolejne 5 tygodni będą dokarmiane za pomocą specjalnej windy.

– Jest to sposób na to, aby jedzenie nie kojarzyło im się z człowiekiem – tłumaczy Sławomir Sielicki ze Stowarzyszenia na rzecz Dzikich Zwierząt "Sokół". – Dzięki temu usamodzielnią się i niebawem zaczną polować.

Akcja umieszczenia drapieżników w sztucznych gniazdach nazywane jest „wdrukowaniem na miejsce urodzenia”. Dzięki temu mechanizmowi sokoły po osiągnięciu dojrzałości, czyli w wieku około 2-3 lat, zakładają gniazda w środowisku zbliżonym do tego, gdzie po raz pierwszy zaczęły samodzielnie żyć. Zanim ptaki zostały umieszczone w sztucznych gniazdach pobrano im krew, a także je zaobrączkowano. Pozwoli to w przyszłości na ustalenie ich historii: jak i gdzie wędrują, ile mają lat, kiedy zostały wypuszczone, a w przypadku odnalezienia martwego ptaka co było przyczyną śmierci. Młode sokoły opuszczą gniazda w momencie, gdy będą gotowe do samodzielnego ich opuszczenia. Według specjalistów powinno to nastąpić za ok. 10 dni. Sokoły zostaną w Lesie Warmińskim do późnej jesieni, potem odlecą i powinny wrócić na początku wiosny, by z czasem założyć tu własne gniazda.

– Takie działania to bardzo cenna inicjatywa – ocenia Tadeusz Ratyński, I z-ca Prezesa Zarządu WFOŚiGW w Olsztynie. – Oddanie dla ekosystemu tego gatunku ma wielkie znacznie dla Warmii i Mazur. Zniknięcie z naszego środowiska nadrzewnej populacji sokoła wędrownego było spowodowane wieloma czynnikami. Dziś mamy okazję to zmienić. Najważniejsze jest to, że sokół wraca do naszych lasów – dodaje.

Projekt, który ma doprowadzić od powrotu sokoła na Warmię jest przewidziany na osiem lat. W zeszłym roku udało się sprowadzić z Niemiec na Warmię 17 sokołów. Potomstwo sokołów sprowadzonych na Warmię z zagranicznych hodowli powinno pojawić się za 2-3 lata. 

źródło: wfosigw.olsztyn.pl

Tagi:

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD3b PZO 2024 [19.04-11.06.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024