Mieszkańcy Jasienicy w woj. śląskim mogą inhalować się wodą solankową, która płynie z fontanny. Fontanna z solanką stanęła na skwerze przy Urzędzie Gminy.

Skwer został niedawno odnowiony. – To reprezentacyjna część naszej gminy, przyjeżdża do nas wielu gości, wielu mieszkańców załatwia też tutaj swoje urzędowe sprawy. Zależało nam, aby zamienić to zarośnięte miejsce w przyjemny skwer, na którym chętnie się wypoczywa – powiedział „Gazecie Wyborczej” wójt Jasienicy Janusz Pierzyna.

Podczas odnawianiu skwery usunięto znaczną część nadmiernie wybujałych zarośli, dzięki czemu uzyskano dodatkową przestrzeń. Powstały tu nowe alejki z kostki brukowej, ustawiono tablice z informacjami o gminie i nowe ławki.  Nasadzono też kwiaty i krzewy.

Na skwer doprowadzona została również instalacja wodna i ułożono tutaj trzy granitowe głazy. Tak powstała fontanna, w której – zamiast zwykłej wody – płynie lecznicza solanka, wydobywana w niedalekim Zabłociu.

Solanka z fontanny rozpryskując się, tworzy mgiełkę, dzięki ktorej ludzie siedzący na ławeczkach mogą wdychać leczniczy jod. Komu polecane są inhalacje jodem? Wszystkim, ktorzy cierpią na problemy z układem oddechowym lub tarczycą. Jod i brom (on także wzbogaca leczniczą mgiełkę) ma też działanie uspokajające, łagodzi napięcie nerwowe i stres.

Podobne fontanny z solanką stoją już m.in. w Bielsku-Białej, Strumieniu (Śląskie) czy Jaworze (Dolnośląskie).

Źródło: Urząd Gminy Jasienica

Czytaj więcej

Skomentuj