Solidarność wzywa o podjęcie działań przeciwko planom PE i KE dot. polskich lasów

Solidarność wzywa o podjęcie działań przeciwko planom PE i KE dot. polskich lasów
MŁ/PAP
07.03.2023, o godz. 14:19
czas czytania: około 3 minut
0

"Wzywamy polskich europarlamentarzystów, przedstawicieli w instytucjach UE oraz ugrupowania polityczne o podjęcie wszelkich działań przeciwko zaborczym planom Parlamentu Europejskiego i Komisji Europejskiej wobec polskich Lasów Państwowych" - zaapelowała "Solidarność" w przyjętym we wtorek stanowisku.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Podczas wtorkowego posiedzenia w Spale, Komisja Krajowa NSZZ “Solidarność” uchwaliła stanowisko ws. zmian w Traktacie europejskim odnośnie przeniesienia leśnictwa z kompetencji krajów członkowskich do kompetencji wspólnych Unii Europejskiej.

Kompetencja krajowe czy dzielone?

W styczniu br. Komisja Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności Parlamentu Europejskiego wydała pozytywną opinię ws. zmiany traktatów, która przeniosłaby leśnictwo z kompetencji krajowych do tzw. kompetencji dzielonych między UE a państwa członkowskie. Do zmiany traktatów konieczna jest jednomyślna zgoda wszystkich państw Wspólnoty.

NSZZ “Solidarność” w przyjętym stanowisku podkreślił, że taka zmiana oznacza w praktyce utratę niezwykle cennego bogactwa, budującego silną pozycję Polski, polskiej gospodarki i służącemu polskiemu społeczeństwu.

Żądają przeciwstawienia się planowanym zmianom

“Żądamy, aby polskie władze zdecydowanie przeciwstawiły się tym planom, włącznie z ewentualnym wetem zmian w Traktacie UE. Wzywamy wszystkich polskich europarlamentarzystów, wszystkich polskich przedstawicieli w instytucjach wspólnotowych Unii Europejskiej oraz wszystkie polskie ugrupowania polityczne o podjęcie wszelkich działań przeciwko zaborczym planom Parlamentu Europejskiego i Komisji Europejskiej wobec polskich Lasów Państwowych” – zaapelowano.

Szef NSZZ “Solidarność” Piotr Duda wyjaśnił, że Lasy Państwowe są dobrem narodowym wszystkich Polaków.

“To nie jest tylko to, że możemy w lesie odpocząć. To także bardzo ważna gałąź polskiej gospodarki, czyli przemysł meblarski, drzewny. Wiemy, o co gra Unia Europejska, że chce nasz przemysł meblarski, drzewny osłabić, bo jesteśmy największym w UE eksporterem na rynki zachodnie. Będziemy bronić polskich lasów” – zapewnił.

W swoim stanowisku związek przypomniał, że na mocy dotychczasowych zapisów Traktatu, UE nie prowadzi wspólnej polityki leśnej, a więc leśnictwo pozostaje w kompetencjach krajowych.

“Od kilku lat legislacja unijna narusza tę zasadę, oddziaływując na leśnictwo poprzez akty prawne wydawane na różnych poziomach, począwszy od strategii o zachowaniu bioróżnorodności, strategii leśnej, prawie klimatycznym, aż po rozporządzenia np. już podjęte, dotyczące zapisów obejmujących leśnictwo w ramach LULUCF oraz planowane na 2023 rok, dotyczące odbudowy przyrody, czy sporządzania strategicznych planów leśnych oraz monitorowania lasów” – zaznaczono w dokumencie.

“Teraz Komisja Europejska wystąpiła oficjalnie o wpisanie leśnictwa, jako elementu kompetencji wspólnych UE. Lasy i gospodarka leśna to sektor przynoszący dochody, ale też wymagający nakładów, szczególnie, jeżeli gospodarka ma być prowadzona w sposób zrównoważony i trwały, zabezpieczający dostęp społeczeństwa do wielorakich funkcji i korzyści” – wskazano.

Obawiają się zwiększenia wylesień

W stanowisku zwrócono także uwagę, że “odejście od wielofunkcyjnej i zrównoważonej gospodarki leśnej, przejściem na wyłączenie z działalności gospodarczej, doprowadzi do drastycznego zwiększenia wylesień poza Unią Europejską”. W związku z tym – jak zaznaczono – efekt globalny powierzchni leśnych zasobów ulegnie redukcji, a powstrzymanie zmian klimatycznych, będący celem UE wpłynie jedynie na pogorszenie gospodarki unijnej opartej na surowcu drzewnym.

“Komisja Krajowa NSZZ “Solidarność” podejmie wszelkie działania, zarówno na forum unijnym, jak i wobec polskich władz, aby przeciwstawić się tej grabieży i zachować dla polskiego społeczeństwa i polskiej gospodarki Lasy Państwowe zarządzane według zasady trwale zrównoważonej i wielofunkcyjnej gospodarki leśnej” – podkreślono.

Art. 4 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej przewiduje, że kompetencje dzielone między UE a państwa członkowskie stosują się m.in. do takich głównych dziedzin, jak rynek wewnętrzny, transport i środowisko. Zgodnie z informacjami zamieszczonymi na stronie Parlamentu Europejskiego, unijne traktaty nie odnoszą się bezpośrednio do lasów, w związku z czym UE nie prowadzi wspólnej polityki leśnej, który to obszar pozostaje głównie w kompetencji krajowej.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024