Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Sortownia odnotowała najwyższy wskaźnik recyklingu

Sortownia odnotowała najwyższy wskaźnik recyklingu
cza/PAP
04.08.2023, o godz. 9:45
czas czytania: około 2 minut
0

Sortownia Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania w Łodzi odnotowała najwyższy do tej pory wskaźnik recyklingu, odzyskując 49,8 proc. odpadów. Z 20 637 ton śmieci, które trafiły tam od stycznia do lipca, udało się pozyskać i sprzedać 10 277 ton surowców.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1 Regionalne Leszno [05.11 – 25.11.2024]

– Obserwujemy w tym roku duży – bo około 10-procentowy – spadek ilości odbieranych odpadów. Sądzimy, że jest to związane z mniejszą konsumpcją i spowolnieniem gospodarczym. Mimo to od stycznia do lipca byliśmy w stanie pozyskać z nich więcej surowców niż w analogicznym okresie w ubiegłym roku – poinformował Tomasz Kacprzak, dyrektor ds. gospodarki odpadami MPO Łódź.

Odzysk 18 ton kartonu

Jak podano, z 20 637 ton odpadów, które trafiły do łódzkiej sortowni od stycznia do lipca, udało się pozyskać i sprzedać 10 277 ton surowców. Na nowo wykorzystanych zostanie więc niemal połowa odpadów. Wysoki wskaźnik recyklingu to – zdaniem pracowników sortowni – efekt nabywania przez łodzian coraz lepszej wprawy w sortowaniu śmieci. Najlepiej idzie im segregacja papieru i szkła. Zmieniła się też organizacja pracy w samej sortowni MPO. Obecnie na dwie zmiany pracuje tam 160 osób. Sprzęt został wymieniony na nowy, powstały też dwie dodatkowe linie służące do segregacji stali oraz aluminium. Każdego dnia odzyskuje się średnio około 18 ton kartonu, 4,5 tony papieru, 33 tony szkła, 4 tony butelek PET (100 tys.) oraz 390 kg aluminium.Pracownicy ręcznie wybierają surowce, które potem są czyszczone, prasowane, pakowane i sprzedawane. Pieniądze pozyskane w ten sposób częściowo pokrywają koszty funkcjonowania całego systemu gospodarki odpadami. To, czego nie da się ponownie wykorzystać, jest przetwarzane na paliwo alternatywne, a później spalane w elektrociepłowniach i cementowniach.

Apel do mieszkańców

Zgodnie z obowiązującymi w Łodzi zasadami, karton i papier należy wrzucać tylko do niebieskiego pojemnika, szkło do zielonego, tworzywa sztuczne i metale do żółtego, a odpady bio do brązowego. – Apelujemy do mieszkańców, żeby odpadów nie mieszać, czyli na przykład nie wyrzucać do zielonego kosza szkła w workach foliowych. Kiedy z butelkami i słoikami zmieszane są też inne odpady, znacznie trudniej jest odzyskiwać ten cenny surowiec. To samo dotyczy papieru, który powinniśmy wrzucać do niebieskich pojemników – jeśli zostanie zabrudzony na przykład pozostałościami z innych odpadów, nie będziemy mogli go już wykorzystać – wyjaśnił Kacprzak.

Karton, papier, szkło, butelki PET i metale stanowią zaledwie ok. 30 proc. wszystkich produkowanych śmieci. 70 proc. to odpady zmieszane, gromadzone w czarnym worku. Przeciętny łodzianin produkuje rocznie około 370 kg odpadów, średnia dla Polski jest podobna. Średnia UE jest znacznie wyższa i wynosi 500 kg odpadów na osobę w ciągu roku.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD1B BDO zamknięcie roku [14.10-22.11.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024