– Obserwujemy w tym roku duży – bo około 10-procentowy – spadek ilości odbieranych odpadów. Sądzimy, że jest to związane z mniejszą konsumpcją i spowolnieniem gospodarczym. Mimo to od stycznia do lipca byliśmy w stanie pozyskać z nich więcej surowców niż w analogicznym okresie w ubiegłym roku – poinformował Tomasz Kacprzak, dyrektor ds. gospodarki odpadami MPO Łódź.
Odzysk 18 ton kartonu
Apel do mieszkańców
Zgodnie z obowiązującymi w Łodzi zasadami, karton i papier należy wrzucać tylko do niebieskiego pojemnika, szkło do zielonego, tworzywa sztuczne i metale do żółtego, a odpady bio do brązowego. – Apelujemy do mieszkańców, żeby odpadów nie mieszać, czyli na przykład nie wyrzucać do zielonego kosza szkła w workach foliowych. Kiedy z butelkami i słoikami zmieszane są też inne odpady, znacznie trudniej jest odzyskiwać ten cenny surowiec. To samo dotyczy papieru, który powinniśmy wrzucać do niebieskich pojemników – jeśli zostanie zabrudzony na przykład pozostałościami z innych odpadów, nie będziemy mogli go już wykorzystać – wyjaśnił Kacprzak.
Karton, papier, szkło, butelki PET i metale stanowią zaledwie ok. 30 proc. wszystkich produkowanych śmieci. 70 proc. to odpady zmieszane, gromadzone w czarnym worku. Przeciętny łodzianin produkuje rocznie około 370 kg odpadów, średnia dla Polski jest podobna. Średnia UE jest znacznie wyższa i wynosi 500 kg odpadów na osobę w ciągu roku.
Komentarze (0)