Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Na AGH opracowywany jest system spalania biomasy bez korozji rur

Na AGH opracowywany jest system spalania biomasy bez korozji rur
gj
15.03.2017, o godz. 12:20
czas czytania: około 1 minuty
0

Płacilibyśmy mniej za energię, gdyby nie trzeba było często wymieniać korodujących rur w kotłach spalających biomasę. Dzięki głębszemu zrozumieniu procesu korozji będzie można efektywniej dobrać różne substancje mineralne i związki chemiczne dodawane do paliwa albo do kotła, żeby związać substancje korozyjne i ograniczyć proces korozji.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1 Regionalne Leszno [05.11 – 25.11.2024]

Nad zrozumieniem, a przez to obniżeniem ryzyka wystąpienia korozji przy spalaniu biomasy w kotłach energetycznych pracuje Agata Mlonka-Mędrala, doktorantka na Wydziale Energetyki i Paliw Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

– Biomasa jest paliwem innym niż węgiel, zawiera dużo metali alkalicznych, chloru i innych substancji, które mają wpływ na fazę popiołową oraz gazową. Ten popiół osadza się na powierzchniach wymienników ciepła, rurach kotłowych, a dalej następuje proces korozji. Rury, które niszczą się podczas spalania biomasy, trzeba częściej wymieniać, co podnosi koszty eksploatacji. Ponoszą je wszyscy, którzy płacą za energię elektryczną – tłumaczy doktorantka.

Agata Mlonka-Mędrala otrzymała grant w wysokości 100 tys. zł w programie “Preludium” Narodowego Centrum Nauki. Rozpisany na dwa lata projekt przewiduje, że w laboratorium AGH powstanie stanowisko do badań korozji w symulowanej atmosferze gazów.

– Będę tak mieszać gazy (spaliny), żeby odwzorowywały to, co dzieje się podczas spalania biomasy. Dodatkowo będę badała różne próbki stali, które są wykorzystywane w energetyce zawodowej. Planuję nanosić na nie różne syntetyczne osady, które powstają podczas spalania biomasy. Wykonam te doświadczenia już na nowym stanowisku badawczym – zapowiada stypendystka.

Projekt badawczy realizowany jest pod nazwą “Analiza procesu korozji wysokotemperaturowej stali w fazie gazowej, w obecności fazy stałej oraz niskotopliwych mieszanin eutektycznych”.

Źródło: PAP Nauka w Polsce

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024