Ekoelektrociepłownia w Bydgoszczy pracuje 24 godziny na dobę, przetwarzając odpady komunalne w energię cieplną, która trafia do mieszkańców. Do tej pory wytworzono w Zakładzie Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych i podano do sieci Komunalnego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej łącznie 36383,447 GJ energii cieplnej.
Łączna moc cieplna, jaką jest w stanie wygenerować ZTPOK wynosi 27,7 MW/h z jednoczesnym udziałem mocy generowanej do sieci energetycznej na poziomie 9,2 MW/h. Ilości te mogą zapewnić ciepłą wodę, ogrzewanie i prąd elektryczny dla kilkudziesięciu tysięcy mieszkańców Bydgoszczy.
Zobacz bydgoską elektrociepłownię od środka! [GALERIA]
W ZTPOK utylizowane są zmieszane odpady komunalne, palne odpady wielkogabarytowe oraz odpady z sortowania zmieszanych odpadów komunalnych. Instalacja nie tylko unieszkodliwia, ale jednocześnie odzyskuje zawartą w odpadach energię, zamieniając ją na prąd i ciepło.
Energia cieplna jest przekazywana do sieci ciepłowniczej poprzez dwa wymienniki ciepła. Wymienniki do podgrzewania wody ciepłowniczej są zasilane parą z upustów turbiny parowej, która z kolei zasilana jest parą wytworzoną w kotle wodno-parowym w wyniku odzysku ciepła z gazów spalinowych będących produktem spalania odpadów w palenisku kotłów.
Odpady to alternatywne względem paliw kopalnych źródło energii. To ważny aspekt funkcjonowania ZTPOK, który uniezależnia odbiorców od zasobów naturalnych. Zakład pozwala więc rozwiązać problem odpadów zmieszanych, które do tej pory były po prostu składowane.
chemik
Komentarz #635 dodany 2016-01-14 10:16:49
A w czasie gdy "ekospalarnia" produkuje "ekociepło", zbudowane w celu ogrzewania miasta zwykłe elektrociepłownie nie mają co zrobić z ciepłem, które się marnuje... I tak wygląda spalarniowa ekościema, za którą płacą obywatele.