Na budowę spalarni w Gdańsku zatwierdzono najwyższe możliwe dofinansowanie – aż 68 proc. kosztów. Kwota dotacji to dokładnie 353 mln zł. Środki pochodzą z unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (POiŚ) 2014-2020. Koszt całej inwestycji to 643,6 mln zł.
Piotr Grzelak, wiceprezydent Gdańska ds. gospodarki komunalnej nie ukrywał, że miasto czekało na oficjalne potwierdzenie z ministerstwa. Informacje o przyznaniu dofinansowania pojawiły się już w styczniu.
– Chcieliśmy mieć pewność, że otrzymamy najwyższą dotację, czyli 68 proc. wartości inwestycji – tłumaczy Grzelak.
Po długich problemach związanych z wyborem wykonawcy spalarni, budowa ostatecznie przypadła włoskiemu konsorcjum Astaldi, Termomeccanica Ecologia i Tiru. Przed podpisaniem umowy musi zakończyć się jeszcze kontrola dokumentacji przetargu, która jest prowadzona w Zakładzie Utylizacyjnym w Gdańsku przez Urząd Zamówień Publicznych.
– Po kontroli nie będzie już przeszkód, by podpisać umowę z wykonawcą instalacji oraz jej przyszłym operatorem, konsorcjum włosko-francuskim – mówi Aleksandra Dulkiewicz, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki gospodarczej.
Spalarnia w Gdańsku (Port Czystej Energii) ma zostać wybudowana do 2021 r. Trafiać do niej będą odpady resztkowe (pozostałe po wszystkich etapach segregowania). Maksymalna moc przerobowa instalacji wyniesie 160 tys. ton odpadów rocznie. Wyprodukowana energia (cieplna i elektryczna) trafi do miejskiej sieci. W projekt zaangażowane są 34 gminy.
Znawiec
Komentarz #10065 dodany 2018-03-08 10:13:04
Jaki kod maja odpady resztkowe, bo nie znalazłem w katalogu odpadów? - Czy autor artykułu, albo ktoś inny posiada taka wiedzę?