Reklama

AD1A Targi Norymberga S.C. [20.05-28.06.24]

Spalarnia w Gdańsku dla Astaldi. Jest wyrok sądu i dofinansowanie

Spalarnia w Gdańsku dla Astaldi. Jest wyrok sądu i dofinansowanie
jwo
19.01.2018, o godz. 13:54
czas czytania: około 1 minuty
1

Zakończyły się problemy dotyczące wyboru wykonawcy spalarni odpadów w Gdańsku. Tamtejszy sąd okręgowy oddalił kolejną skargę niemieckiego konsorcjum Energy from Waste (EEW), tym samym potwierdzając, że wykonawcą projektu będzie spółka Astaldi, Termomeccanica Ecologia i Tiru. Pozytywną ocenę wniosku o dofinansowanie wydało także NFOŚiGW.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD2 NIEBEZPIECZNE [31.05-17.07.24]

Pod koniec 2017 r. niemieckie EEW po raz drugi odwołało się od wyroku, który jako wykonawcę spalarni odpadów komunalnych w Gdańsku wskazał włosko-francuskie konsorcjum Astaldi, Termomeccanica Ecologia i Tiru.

Przetarg na zrealizowanie inwestycji początkowo wygrało EEW, jednak Astaldi odwołało się od jego wyniku do Krajowej Izby Odwoławczej. KIO zadecydowała wówczas w dwóch orzeczeniach, że należy wykluczyć ofertę Niemców, a spalarnię budować będzie konsorcjum włosko-francuskie.

EEW zaskarżyło oba orzeczenia KIO do Sądu Okręgowego w Gdańsku, ale dwukrotnie przegrało. Pierwszy wyrok zapadł w listopadzie 2017 r. Druga skarga została złożona pod koniec ubiegłego roku, a ostateczny wyrok zapadł 17 stycznia. Oznacza to, że wykonawcą spalarni będą włoskie Astaldi i Termomeccanica Ecologia oraz francuskie Tiru.

Kontrakt na budowę i eksploatację termicznego zakładu przetwarzania odpadów w Gdańsku w formule partnerstwa publiczno-prywatnego przewidziano na 25 lat. Spalarnia ma przetwarzać ok. 160 tys. ton odpadów rocznie i będzie produkować prąd oraz energię cieplną.

Jak informuje Zakład Utylizacyjny w Gdańsku, zakończyła się także ocena wniosku o dofinansowanie inwestycji ze środków unijnych. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) wydał pozytywną ocenę.

Źródło: wnp.pl

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (1)


Krzysztof

Komentarz #9183 dodany 2018-01-22 10:38:29

160 tys. ton? Bardzo mało. Zapiszcie sobie mój komentarz i ujawnijcie po 2 latach funkcjonowania spalarni, bo przepowiadam: spalarnia będzie miała zdecydowanie za małą przepustowość! Powinna mieć około 2 razy tyle.

Reklama

AD2 wyzwania kontraktowe webinarium K. Babieracka [20.06-22.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Odpady
css.php
Copyright © 2024