Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Spalarnia w Oświęcimiu jednak powstanie? Ruszyły konsultacje społeczne

Spalarnia w Oświęcimiu jednak powstanie? Ruszyły konsultacje społeczne
jwo
26.02.2018, o godz. 15:28
czas czytania: około 2 minut
0

Wraca temat budowy spalarni odpadów w Oświęcimiu. Po przegranej w sądzie walce z ekologami firma Synthos ponownie złożyła wniosek o pozwolenie na inwestycję. Tym razem konsultacje społeczne mają być szerzej zakrojone, a informacje o budowie spalarni - dostępne m.in. przez Internet.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1a regionalne Radomsko [31.10 – 2.12.2024]

Synthos próbował już uzyskać pozwolenie na budowę spalarni odpadów w Oświęcimiu. Udało się to pod koniec 2015 r. Decyzja została jednak zaskarżona przez Towarzystwo na Rzecz Ziemi do Wojewódzkiego Sąd Administracyjnego w Krakowie, który uchylił pozwolenie, wytykając m.in. brak konsultacji społecznych.

Konsultacje na szeroką skalę

Inwestor deklaruje, że tym razem wszystko odbędzie się zgodnie z procedurami. Konsultacje już się rozpoczęły. Przez najbliższy miesiąc będzie prowadzić je starostwo powiatowe.

Firma Synthos będzie prowadzić także akcję informacyjną w mediach. – O projekcie informujemy na stronie internetowej, gdzie każdy mieszkaniec może znaleźć przydatne informacje, a także zadać pytanie przy pomocy formularza kontaktowego. Akcję informacyjną wspomagamy dodatkowo reklamami w internecie, artykułami w mediach lokalnych i regionalnych, a także wydawnictwem drukowanym – mówi Zbigniew Warmuz, prezes Synthos.

Zostanie przeprowadzona także tzw. rozprawa administracyjna otwarta dla lokalnej społeczności.

Konieczne zmiany

W tej chwili oświęcimskie składowisko przyjmuje 40 tys. ton odpadów rocznie, a spalarnia miałaby ich przyjąć 150 tys. ton. W 2023 r. wyłączony z użytkowania zostanie także jeden kocioł węglowy.

Planowana instalacja ma zaspokoić 20 proc. potrzeb energetycznych miasta. – Dla oświęcimian będzie szansą na tańsze ciepło, ponieważ jego duża cześć trafi do lokalnego PEC-u – mówi Zbigniew Warmuz.

– Oprócz tego ZTPO pośrednio zapewni dodatkowe przychody do budżetu miasta z tytułu podatków od nieruchomości oraz udziału w przychodach z podatków PIT i CIT – dodaje prezes Synthos.

Korzyści przede wszystkim będą dotyczyć środowiska naturalnego. Potencjalne nowe źródło wyemituje 4 razy mniej tlenku azotu, 18 razy mniej pyłu i aż 35 razy mniej tlenku siarki, niż obecnie pracujący przestarzały kocioł.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Odpady
css.php
Copyright © 2024