Rocznie ITPOK będzie produkować prąd i ciepło z około 210 tys. ton odpadów. Powstająca w trakcie spalania odpadów energia cieplna, za pośrednictwem Elektrociepłowni Karolin, trafi do mieszkańców Poznania.
Spalarnia zaopatrzy też krajowy system elektroenergetyczny w energię elektryczną. Przychody ze sprzedaży obydwu rodzajów energii zostaną przekazane do budżetu Poznania.
Zakład od grudnia 2016 r. ma już status RIPOK. Trafią do niego odpady opisane w wielkopolskim Wojewódzkim Planie Gospodarki Odpadami – z regionu należącego do GOAP-u i gminy Suchy Las. W instalacji przez najbliższych 5 lat spalana będzie wyłącznie frakcja resztkowa zmieszanych odpadów komunalnych. Później będą to także tzw. gabaryty, RDF oraz odpady o kodzie 19 12 12.
Poznański ITPOK powstał w ramach umowy PPP zawartej między Miastem Poznań a Suez (dawniej Sita) Zielona Energia. Łączny koszt inwestycji to 832 mln zł. Finansowanie zapewnił partner prywatny, ale miasto uzyskało dofinansowanie z Unii Europejskiej. Zastosowany w ramach tej inwestycji hybrydowy model finansowania to innowacja na skalę polską i europejską.
– Udowodniliśmy, że można pogodzić interesy zarówno publicznych, jak i prywatnych podmiotów z korzyścią dla mieszkańców i środowiska – powiedział podczas otwarcia instalacji Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.
Bruno
Komentarz #3699 dodany 2017-03-28 16:21:21
Jak to możliwe ze teraz spalają frakcje resztkowa, a planują rdf, gabaryty? Toż to wymaga innych rozwiazan technologicznych... Inne paliwo, inna kaloryczność, a te same kotły? Oj nie sądzę...