Reklama

envicon 2023 ad1a

Specjalne procedury udostępniania danych inwestorom atomowym

Specjalne procedury udostępniania danych inwestorom atomowym
Bartłomiej Leśniewski
10.07.2023, o godz. 8:55
czas czytania: około 2 minut
0

Projekt zobowiązujący do nieodpłatnego udostępniania inwestorowi danych niezbędnych do realizacji budowy obiektów energetyki jądrowej opublikowano na stronach Rządowego Centrum Legislacji. Chodzi o projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie udostępniania informacji i danych niezbędnych do realizacji inwestycji w zakresie budowy obiektu energetyki jądrowej oraz inwestycji towarzyszących przygotowany przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B_ARBENA1_31.08.23-02.03.24

 

Kary za odmowę

W ocenie skutków regulacji autorzy projektu napisali, że z uwagi na wprowadzenie nowelizacji ustawy o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie obiektów energetyki jądrowej oraz inwestycji towarzyszących, zachodzi konieczność wydania aktu wykonawczego określającego zakres tych informacji i danych, a także wykaz rejestrów, ewidencji, wykazów i archiwów, z których będą udostępniane inwestorowi niezbędne dane na potrzeby wykonywania przez niego zadań. Określono także sposób i tryb udostępniania tych informacji i danych.

Wskazali, że dotychczas obowiązujące przepisy nie przewidywały nałożenia na organy administracji publicznej oraz inne podmioty wskazane w ustawie obowiązku do nieodpłatnego udostępniania inwestorowi – na jego uzasadniony wniosek – informacji i danych, do korzystania w związku z wykonywaniem zadań związanych z realizacją inwestycji w zakresie budowy obiektu energetyki jądrowej oraz inwestycji towarzyszących.

Strategiczne znaczenie

Dodali, że powyższe dane inwestorzy wykorzystują do badań lokalizacyjnych i środowiskowych, a wprowadzane rozwiązania prawne wpłyną na usprawnienie tych działań.

Podkreślili, że inwestycja budowy elektrowni jądrowej ma strategiczne znaczeniu dla bezpieczeństwa energetycznego państwa. “Wydaje się zatem zasadne, aby zasoby państwa były dostępne dla inwestora na preferencyjnych warunkach, podobnie jak to ma miejsce w przypadku budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego” – czytamy w OSR.

Wprowadzenie preferencyjnych warunków dla inwestora w tym zakresie, pozwoli na redukcję kosztów inwestycyjnych oraz usprawnienie i przyśpieszenie procesu przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie budowy obiektu energetyki jądrowej oraz inwestycji towarzyszących

Planowane wejście w życie przepisów projektowanego aktu prawnego przewiduje się w trzecim kwartale 2023 r., po upływie 14 dni od dnia jego ogłoszenia.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

envicon 2023 ad1a

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2023