Reklama

ad1a regionalne Radomsko [31.10 – 2.12.2024]

Nowelizacja ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych. Co ma się zmienić?

Nowelizacja ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych. Co ma się zmienić?
PAP
06.05.2021, o godz. 10:11
czas czytania: około 2 minut
3

Wzmocnienie pozycji prawnej członków spółdzielni czy usprawnienie ich funkcjonowania to spodziewane efekty projektu noweli ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych oraz ustawy o własności lokali – wynika z uzasadnienia do projektu zamieszczonego na stronie Rządowego Centrum Legislacji.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B BDO zamknięcie roku [14.10-22.11.24]

Nowelizacja ma też dostosować przepisy do wyroków Trybunału Konstytucyjnego.

Projekt ustawy o zmianie ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, ustawy Prawo spółdzielcze oraz ustawy o własności lokali został właśnie skierowany do konsultacji.

Jak wskazano w uzasadnieniu przygotowanego przez Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii projektu ustawy, celem noweli jest usprawnienie działania spółdzielni. Wśród proponowanych zmian znajduje się powierzenie podjęcia decyzji o wyborze zarządu spółdzielni walnemu zgromadzeniu, a także wprowadzenie kadencyjności zarządu.

Nowe rozwiązania mają stworzyć dogodne warunki dla spółdzielni do rozpoczynania inwestycji mieszkaniowych – budowy mieszkań spółdzielczych lokatorskich.

Jak czytamy w uzasadnieniu, zmiany mają rozwiązać m.in. problemy osób z lokalami na gruncie o nieuregulowanym stanie prawnym poprzez przyznanie im członkostwa w spółdzielni z mocy prawa i wprowadzenie przepisów, na podstawie których możliwy będzie obrót takimi lokalami.

Projekt przewiduje też, że członkowie zarządu w spółdzielniach mieszkaniowych będą sprawować swoją funkcję nie dłużej niż przez pięcioletnią kadencję, ale liczba kadencji nie będzie ograniczona.

Nowelizacja wprowadza ponadto obowiązek prowadzenia strony internetowej przez spółdzielnię.

Zmiany dotyczą też m.in. wprowadzenia obowiązku informacyjnego poprzez wskazanie w ogólnodostępnym miejscu, kto jest upoważniony do kontaktu w imieniu wspólnoty, oraz wskazania terminu, po upływie którego zaległości w opłatach za lokal mogą być podstawą do żądania w trybie procesu sprzedaży lokalu w celu zaspokojenia należności wspólnoty.

Proponowane zmiany mają też doprecyzować status majątkowy wspólnoty poprzez przyznanie jej prawa do posiadania własnego majątku, odrębnego od majątków jej członków.

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

AD3B BZI ZM [07.10-19.11.24]

Komentarze (3)


Miki

Komentarz #160043 dodany 2021-06-08 12:34:24

Powinny być zlikwidowane podzielniki i zniesiona opłata za windę przez mieszkańców parteru, bo to absurd.


Kumaty

Komentarz #160481 dodany 2021-06-25 08:14:31

Nowelizacja wprowadza ponadto obowiązek prowadzenia strony internetowej przez spółdzielnię. a dalej ,chyba że statut stanowi inaczej. w 100% spółdzielcy nie chcą strony internetowej , oni chcą podwyżek Czynszu ,czynszu nie kosztów eksploatacji tylko czynszu.


Komentarz #161661 dodany 2021-08-03 19:08:58

to samo tyczy mediów na klatkach czy piwnicach zaleznych od powierzchni mieszkania jesli juz to wszyscy po równo

Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Gospodarka i samorząd
css.php
Copyright © 2024