Bielska spółka wodociągowa Aqua przygotowuje się do budowy w mieście Parku Edukacji Ekologicznej, którego częścią będzie kryta pływalnia – poinformował bielski samorząd, który posiada 51 proc. akcji firmy.

„W planach inwestycyjnych na lata 2021-2024 spółka przewiduje nakłady w wysokości 61,2 mln zł na realizację inwestycji pod nazwą Park Edukacji Ekologicznej Aqua. Obecnie trwa ocena prac nadesłanych w konkursie i jak wszystko dobrze pójdzie, to w 2024 r. bielszczanie będą mogli skorzystać z nowej krytej pływalni” – podał Jacek Kachel z wydziału prasowego magistratu.

Na ogłoszony jesienią ubiegłego roku konkurs wpłynęło sześć koncepcji architektoniczno-urbanistycznych. Zakładają one powstanie krytego basenu na osiedlu Polskich Skrzydeł.

Jak wynika z dokumentacji, Park Edukacji Ekologicznej Aqua składać się ma m.in. z czterech sal z hallem wystawienniczym, kompleksu basenowego z niecką sportową – osiem torów i widownia, niecek do nauki pływania, rekreacyjnej, solankowej i dla niemowląt, a także zjeżdżalni.

Część rekreacyjna kompleksu zostanie wyposażona w saunę z lodopadem, grotę solną, łaźnię piwną oraz kawiarnię. „Obiekt powinien też dysponować lokalem gastronomicznym na 100 osób. Całość ma obsługiwać parking podziemny i nadziemny na 300 miejsc” – dodał Jacek Kachel.

Zgłoszone propozycje ocenia teraz sąd konkursowy, który składa się m.in. z architektów, inżynierów oraz plastyka. „Będą brali pod uwagę m.in. jakość rozwiązań funkcjonalno-użytkowych, efektywność energetyczną oraz walory architektoniczno-urbanistyczne. Wyniki konkursu poznamy za kilka tygodni” – zaznaczył.

W Bielsku-Białej funkcjonują dwie kryte pływalnie ogólnodostępne. Jedną z nich prowadzi Aqua.

Spółka Aqua dostarcza wodę do ok. 300 tys. mieszkańców Bielska-Białej i okolicy. Odbiera i oczyszcza ścieki od przeszło 166 tys. mieszkańców.

Czytaj więcej

1 Komentarz

  1. Dlaczego przed wybraniem projektu, nie były z mieszkańcami osiedla konsultowane wszystkie projekty? Ten wybrany, wybitnie nie pasuje do reszty osiedla. A dodatkowo jego projekt w którym ogrodzenie parkingu styka się bezpośrednio z ogrodzenie WSBiP, bez pozostawienia miejsca na chodnik, odcina tę część osiedla od dostępu do ul.Tańskiego i znajdujących się na niej przystanków autobusowych.

Skomentuj