Reklama

ad1a regionalne Radomsko [31.10 – 2.12.2024]

Spór wokół lokalizacji dzieł zakopiańskiego rzeźbiarza

Spór wokół lokalizacji dzieł zakopiańskiego rzeźbiarza
R.G.
01.11.2024, o godz. 10:36
czas czytania: około 2 minut
0

Jak informuje Urząd Miasta Zakopane, monumentalne rzeźby autorstwa Henryka Burzca przechodzą obecnie renowację w ramach przyznanego grantu i będą ustawione w przestrzeni Zakopanego. Grupa mieszkańców miasta jest jednak temu przeciwna i chce, aby prace pozostały pod pracownią artysty.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B BDO zamknięcie roku [14.10-22.11.24]

Zakopiański magistrat otrzymał monumentalne rzeźby autorstwa Henryka Burzca (1919-2005), w 2013 roku, od córki artysty, na mocy umowy darowizny. Rzeźbiarz Henryk Burzec związany był z zakopiańską “Szkołą Kenara” i dysponował pracownią zlokalizowaną w Zakopanem, pod Giewontem, w willi Chochlik – w dawnym domu malarza Teodora Axentowicza.

Grant i ekspozycja trzech rzeźb

Jak informuje Joanna Staszak, Naczelnik Wydziału Kultury Urzędu Miasta Zakopane, Henryk Burzec znany jest z przestrzennych rzeźb wykonywanych w betonie, które tworzył przy swojej pracowni. Jednak monumenty, które pozostawały w tym miejscu, zaczęły już niszczeć.

– Pozyskaliśmy finansowanie na odnowienie, przeniesienie i wyeksponowanie trzech rzeźb – wyjaśnia naczelnik Joanna Staszak. – Koncepcję tę poparła także córka artysty, która po jego śmierci formalnie przekazała monumenty na rzecz miasta.

250 tys. zł na renowację

Pierwszy z posągów, zatytułowany “Taniec Góralski”, został odnowiony i stanął już w ubiegłym roku przed dworcem kolejowym. Na renowację i relokację kolejnych trzech posągów zatytułowanych: “Kosmonautka”, “Rakieta” i “Syn nieba”, urząd miasta pozyskał finansowanie w kwocie 250 tys. zł z Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, w ramach programu “Rzeźba w przestrzeni publicznej dla Niepodległej”.

Monumenty mają być wyeksponowane na Dolnej Równi Krupowej. Trzy kolejne monumenty zatytułowane: “Rodzina góralska”, “Poranek” oraz “Millenium”, nadal pozostają przy pracowni artysty i w przyszłości również mają być odrestaurowane i przeniesione. Relokację dzieł poparła wcześniej Rada Miasta Zakopane.

Protest grupy mieszkańców

Grupa mieszkańców Zakopanego nie zgadza się jednak z decyzją o wyeksponowaniu  monumentów w nowej przestrzeni i zbiera podpisy pod petycją o pozostawieniu ich przy pracowni artysty, przy ul. Piaseckiego. Inicjatorzy petycji chcą skierować pismo do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Uczestnicy protestu, w uzasadnieniu swojej petycji, przekonują że władze Zakopanego degradują przestrzeń publiczną, co ich zdaniem, jest sprzeczne z celami programu dotacyjnego, z którego pochodzą fundusze.

Przy okazji uczestnicy protestu chcą skontrolowania wszystkich działań przeprowadzonych w tym zakresie przez miasto Zakopane i Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Krakowie.

Kolejny grant na renowację rzeźb

W powyższym kontekście, dyrektor Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku prof. dr hab. Maciej Aleksandrowicz wyjaśnia, że Centrum nie będzie zabierać głosu w lokalnej dyskusji dotyczącej kwestii wyeksponowania rzeźb.

– Finansujemy proces odnowienia rzeźb i to jest już kolejny grant na renowację rzeźb Henryka Burzca, której dokonuje miasto Zakopane – wyjaśnia prof. dr hab. Maciej Aleksandrowicz. – Pierwsza renowacja dzieła „Orbity” była bardzo udana, więc przyznaliśmy kolejny grant na odnowienie następnych dzieł – podsumowuje dyrektor.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024