[AKTUALIZACJA]
Senat jednogłośnie przyjął wspomniane poprawki zgłoszone podczas obrad komisji.
Wprowadzając poprawki do ustawy o zmianie ustawy o odpadach oraz ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach senatorowie stanęli na stanowisku, że należy wydłużyć możliwość prowadzenia ewidencji odpadowej w formie papierowej do 30 czerwca. Ma to związek z obawami o poprawne funkcjonowanie elektronicznej ewidencji BDO.
Podczas obrad komisji środowiska senatorowie zajęli się również innymi, bardzo ważnymi dla branży gospodarki odpadami i samorządów, zmianami. Dotyczą one propozycji przedłużenia terminów na składania rocznych sprawozdań z ilości zbieranych odpadów.
Obecnie firmy odbierające odpady muszą przekazać sprawozdania za 2019 rok do odpowiednich urzędów do 31 stycznia 2020. Włodarze gmin mają czas na przekazanie swoich sprawozdań do urzędów marszałkowskich do 31 marca, a te muszą przekazać je do ministra właściwego do spraw środowiska do 15 lipca.
Senackie poprawki, zaakceptowane w czwartek, 16 stycznia zakładają, że odbierający odpady zyskaliby pięć miesięcy, swoje sprawozdania składając do 30 czerwca. Sprawozdania za 2019 r. składane przez wójtów, burmistrzów i prezydentów miast musiałyby dotrzeć do marszałków do 31 sierpnia 2020 r. Marszałkowie musieliby przekazać ministerstwu swoje sprawozdania do 31 października 2020 r.
– Biorąc pod uwagę aktualne problemy techniczne zgłaszane przez osoby próbujące wypełnić wnioski w systemie BDO, wydaje się, że jest to zdroworozsądkowa propozycja – komentuje Mikołaj Maśliński, właściciel MM Doradztwo Prawne.
– Wiele podmiotów nadal czeka na wpis do rejestru BDO lub ma problemy z rejestracją do systemu. Z pewnością zatem wydłużenie terminu może pozwolić na usprawnienie technicznych aspektów funkcjonowania systemu, a także na przygotowanie osób do złożenia pierwszego sprawozdania z poziomu BDO. Miejmy zatem nadzieję, że ta poprawka przejdzie – uważa.
Głosowanie w Senacie nad proponowanymi poprawkami odbędzie się w piątek, 17 stycznia.
Realis
Komentarz #37672 dodany 2020-01-17 12:32:37
To że Senat się tym zajmie dzisiaj lub nie, to wcale nie jest pewne, to nie oznacza że to przed końcem tego miesiąca zostanie przyjęte, przecież to musi jeszcze wrócić do Sejmu i tam mogą tym się zająć lub nie. Teraz jest sprawa sądów i KRS a kto tam by sobie zawracał głowę odpadami