Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Sprzedaż pomp ciepła spadła o 1/3

Sprzedaż pomp ciepła spadła o 1/3
E. M.
18.03.2024, o godz. 12:14
czas czytania: około 2 minut
0

Spadek sprzedaży pomp ciepła o 1/3 w ubiegłym roku wywołuje alarm w branży urządzeń grzewczych, która liczy na interwencję rządu w celu ożywienia rynku. Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC) wzywa do wprowadzenia specjalnych taryf i obniżenia VAT-u na energię elektryczną, aby przyspieszyć adopcję ekologicznych rozwiązań grzewczych.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1 Regionalne Leszno [05.11 – 25.11.2024]

W ubiegłym roku branża urządzeń grzewczych doświadczyła wyraźnego spadku sprzedaży, a szczególnie dotknęło to segment pomp ciepła. Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC) przyznaje, że sprzedaż w sektorze spadła o ponad 30 proc., a w przypadku domów jednorodzinnych nawet o 40 proc. Takie wyniki nie pozostają bez reakcji, a prezes zarządu PORT PC wzywa do aktywnej interwencji rządu, aby pomóc w odbiciu się branży.

Obniżenie stawki VAT na energię elektryczną

Jednym z kluczowych postulatów jest wprowadzenie specjalnych taryf dla pomp ciepła oraz obniżenie stawki VAT na energię elektryczną. Paweł Lachman, prezes PORT PC, ocenia, że przy odpowiednich działaniach sprzedaż pomp ciepła w 2024 r. może wzrosnąć nawet o 20 proc.

Źródło: PORT PC

Analiza sprzedaży urządzeń grzewczych w 2023 r. pokazuje wyraźne załamanie. Całkowity spadek wyniósł ponad 1/3, a w segmencie domów jednorodzinnych nawet 40 proc. Głównym powodem tego stanu rzeczy jest niesprzyjająca sytuacja na rynku budowlanym, gdzie koniunktura osłabła, szczególnie w budownictwie indywidualnym.

Niewątpliwie niepewność dotycząca rachunków za prąd także odegrała istotną rolę w spadku sprzedaży. W tym kontekście Paweł Lachman zwraca uwagę na zmiany cen energii elektrycznej, które mimo pewnych obniżek wcale nie zapewniły stabilności i przewidywalności cen, co jest istotne dla konsumentów rozważających inwestycje w nowoczesne rozwiązania grzewcze.

Brak zdecydowanej i jednoznacznej polityki informacyjnej w zakresie kształtowania się cen energii dodatkowo komplikuje sytuację. Zauważa się również nadmierny pesymizm w publikacjach dotyczących przyszłych wzrostów cen prądu, co dodatkowo zniechęca do inwestycji.

Wsparcie finansowe ze środków KPO

Warto zauważyć, że w nadchodzącym okresie branża oczekuje wprowadzenia “Planu działania na rzecz rozpowszechniania pomp ciepła” na poziomie unijnym. Jest to krok w kierunku wskazania optymalnych strategii i koordynacji działań na rzecz promowania tej technologii. Dodatkowo, wsparcie finansowe ze środków KPO przeznaczonych na transformację energetyczną może stanowić istotny impuls dla sprzedaży pomp ciepła.

Jednym z kluczowych postulatów branży jest również zwiększenie wymogów dotyczących dofinansowań, audytów energetycznych oraz działań kontrolnych, aby zagwarantować skuteczność inwestycji w nowoczesne, ekologiczne rozwiązania grzewcze.

W perspektywie optymistycznej branża liczy na odbicie się sprzedaży pomp ciepła w 2024 r., prognozując wzrost nawet o 20 proc. Jednakże, aby taki scenariusz mógł się ziścić, niezbędne są stabilność i przewidywalność cen energii elektrycznej, a także aktywna interwencja rządu, który może wspierać branżę poprzez odpowiednie regulacje i zachęty finansowe.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD1B BDO zamknięcie roku [14.10-22.11.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024