– Samorządy nie są pewne, jak będą kształtowały się ich możliwości finansowe, w tym te inwestycyjne. Dalej działają negatywne konsekwencje zmian podatkowych zwanych Polskim Ładem, które podważyły stabilność dochodową samorządów. Trwa konstruowanie nowego systemu i do momentu, aż samorządy zapoznają się z rozwiązaniami, które ich dotyczą, ta niepewność będzie trwała – stwierdził Mirosław Czekaj.
Dodał, że opóźnienie we wdrażaniu KPO sięga dwóch lat, a środki z Funduszu Spójności są dopiero uruchamiane, jednak – jak podkreślił – samorządy będą mogły dzięki temu uzyskać pieniądze na dalszy rozwój. – Eksperci BGK oceniają, że przed samorządami jest szansa na pozyskanie co najmniej 180 mld zł i 40 mld euro – powiedział Czekaj podczas III Konferencji “Perspektywy rozwojowe samorządów – Wskaźnik WARS”.
Ocena możliwości inwestycyjnych
Jak wskazał prezes Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK), środki unijne stanowiły do tej pory bardzo ważny element napędzający inwestycje samorządowe, ale w tym roku nie ma już pieniędzy z poprzedniego okresu programowania, a nowa Perspektywa i Krajowy Plan Odbudowy dopiero ruszają. Wpływa to na ocenę możliwości inwestycyjnych w najbliższej przyszłości – ocenił Czekaj, komentując rezultaty najnowszego badania wskaźnika aktywności rozwojowej samorządów. Wynika z niego, że poziom optymizmu samorządów dotyczącego rozwoju spadł w porównaniu do poprzedniego badania sprzed pół roku. Wyniósł na wiosnę 0,199 wobec wyniku 0,218 uzyskanego jesienią.
Zdaniem Czekaja następne badanie WARS, które odbędzie się za kilka miesięcy prawdopodobnie nie przyniesie istotnej poprawy wskaźnika WARS, ale kolejne przeprowadzone za niespełna rok – już tak. – Machina wsparcia samorządów, szczególnie przez środki unijne, zostanie dostrzeżona, bo zakończy się okres inkubacji projektów w zakresie spójności i KPO. Zostanie to przełożone na konkretne inwestycje i będzie przez samorządy ujęte w ocenie perspektywy. Za rok to postrzeganie będzie dużo lepsze – prognozuje prezes BGK.
Na preferencyjnych warunkach
Czekaj podkreślił, że w Bank Gospodarstwa Krajowego już teraz oferuje jednostkom samorządu terytorialnego pożyczki udzielane na preferencyjnych warunkach. – Można przyjść po pożyczkę 0 procent z 5-procentowym umorzeniem. Jest to związane z priorytetami dotyczącymi Zielonej Transformacji Miast. Można też zrefinansować pewne wydatki – poinformował.
Odnosząc się do przyszłego systemu finansowania samorządów, prezes BGK stwierdził, że chciałby, żeby dawał on “możliwość uzyskiwania przez samorządy w dobrych czasach nadwyżek finansowych, które mogłyby odkładać na trudne czasy”.
Wskaźnik WARS
Wskaźnik Aktywności Rozwojowej Samorządu (WARS) to inicjatywa badawcza, której celem jest prognozowanie możliwości rozwojowych samorządów w oparciu o opinie zebrane od osób zarządzających jednostkami samorządu terytorialnego. WARS wskazuje jakim trendom w najbliższych miesiącach będą podlegać procesy rozwojowe samorządu terytorialnego. Jego wartość obliczona jest na podstawie badań ankietowych przeprowadzonych wśród samorządowców, dotyczących przewidywanego poziomu wydatków na inwestycje, usług realizowanych, zatrudnienia, opłat od mieszkańców oraz zmian zadłużenia budżetowego. Badanie obejmuje wszystkie samorządy w Polsce. WARS jest wskaźnikiem ogłaszanym co pół roku.
BGK jest polskim bankiem rozwoju, którego misją jest wspieranie zrównoważonego rozwoju społeczno-gospodarczego kraju. Celem instytucji jest m.in. stabilizacja rynku a także dostosowanie działań do pojawiających się potrzeb, trendów i wyzwań poprzez filary strategii i programy BGK. Bank inicjuje i rozwija współpracę między biznesem, sektorem publicznym i instytucjami finansowymi, aby przeciwdziałać negatywnym skutkom cykliczności gospodarki.
Komentarze (0)