Reklama

ad1A Powermeetings 27.02-02.03.2024

Stolica inwestuje w system wod-kan. Ogromne pieniądze z NFOŚiGW

Stolica inwestuje w system wod-kan. Ogromne pieniądze z NFOŚiGW
19.12.2022, o godz. 12:15
czas czytania: około 4 minut
0

Funkcjonujący obecnie w Warszawie system gospodarki wodno-ściekowej zostanie usprawniony i unowocześniony, do czego przyczyni się pokaźne zwiększenie dofinansowania z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Powstaną dziesiątki kilometrów sieci wodociągowej i kanalizacyjnej oraz dodatkowe kolektory, a na terenie oczyszczalni ścieków „Czajka” i „Południe” oraz zmodernizowanego Zakładu Wodociągu Północnego w Wieliszewie zbudowane będą instalacje fotowoltaiczne.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Stolica otrzyma aż o 194 mln zł wyższą pożyczkę na realizację wieloletniego projektu, mającego zapewnić mieszkańcom miasta i sąsiednich miejscowości zaopatrzenie w wodę i oczyszczanie ścieków. Na realizację VI fazy ogromnego projektu pn. „Zaopatrzenie w wodę i oczyszczanie ścieków w Warszawie”, którego całkowity koszt wynosi ponad 1,7 mld zł, stołeczne Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji miało pierwotnie otrzymać z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej prawie 487,4 mln zł pożyczki. Teraz jednak, na podstawie nowej umowy, kwota wsparcia wzrośnie do niemal 681,4 mln zł.

Sprawniej i optymalniej

Celem dofinansowanego przedsięwzięcia jest sprawniejsze działanie i optymalizacja funkcjonowania systemu, który zapewnia mieszkańcom Warszawy i okolic dostawy wody oraz odbiór i oczyszczanie ścieków.

– Wspieranie projektów w zakresie gospodarki wodno-ściekowej to jeden z kluczowych obszarów naszej aktywności. Od początku istnienia NFOŚiGW dofinansowuje ze środków krajowych i zagranicznych inwestycje dotyczące wodociągów i kanalizacji,  które poprawiają jakość życia Polaków oraz przyczyniają się do wypełniania przez Polskę unijnych standardów dotyczących oczyszczania ścieków. Należy przypomnieć, że przez ponad trzy dekady nasza instytucja wsparła finansowo blisko 4,5 tys.  projektów w zakresie gospodarki wodno-ściekowej i przyczyniła się do budowy lub modernizacji ponad 1600 oczyszczalni ścieków, a także przeszło 83 tys. km sieci kanalizacyjnej. Warszawski projekt, na realizację którego udzielimy pożyczki znacznie wyższej niż wstępnie planowano, to kontynuacja tej prospołecznej strategii. To wyraz myślenia w kategoriach dobra wspólnego i troski o stan środowiska  mówi Sławomir Mazurek, wiceprezes NFOŚiGW.

Nie tylko stolica

VI etap wielkiej inwestycji, na którą Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w m. st. Warszawie S.A. łącznie otrzyma z NFOŚiGW  681,4 mln zł pożyczki, obejmie szereg działań budowlanych i modernizacyjnych, głównie na terenie stołecznej aglomeracji (prawie 2,5 mln mieszkańców, finalny wskaźnik skanalizowania po realizacji projektu: 99,5 proc.), a także w Pruszkowie, Serocku i bezpośrednich okolicach tych mazowieckich miast.  Plan przewiduje zbudowanie około 30,5 km oraz modernizację około 4 km kanalizacji sanitarnej, w tym budowę trzech kolektorów tranzytowych o dużej średnicy – od 1,2 do 3,2 m (Lindego-Bis, Mokotowski-Bis oraz Wiślany). Zwiększy to przepustowość istniejącej sieci i umożliwi podłączenie wielu nowych osiedli i domów, a także zapewni dodatkową retencję systemu kanalizacji, co pozwoli zmniejszyć ilość tzw. zrzutów burzowych do Wisły.

Rozbudowa i modernizacja

W ramach dofinansowanej przez NFOŚiGW inwestycji powstaną także 22 km sieci wodociągowej, nastąpi rozbudowa i modernizacja Zakładu Wodociągu Północnego w Wieliszewie (powstaną tam filtry węglowe i instalacja ozonowania pośredniego), kontynuowane będzie rozwijanie systemu zarządzania sieciami wodno-kanalizacyjnymi oraz poczynione zostaną zakupy pojazdów specjalistycznych do oczyszczania sieci i monitorowania wypływów z niej, a także wyposażenia laboratorium zakładowego w oczyszczalni ścieków „Czajka”.  Projekt zakłada również przebudowę oczyszczalni „Południe” w zakresie gospodarki ściekowej i osadowej.

OZE

Istotnym elementem warszawskiej inwestycji będzie również sięgnięcie po odnawialne źródła energii, ponieważ projekt przewiduje montaż instalacji fotowoltaicznych na terenie oczyszczalni ścieków „Czajka” i „Południe” oraz w Zakładzie Wodociągu Północnego w Wieliszewie o łącznej mocy około 5,2 MW. Umożliwi to produkcję energii elektrycznej na własne potrzeby wspomnianych obiektów zarządzanych przez warszawskie MPWiK.

Tysiące nowych użytkowników

Ekologicznym i społecznym efektem wymienionych przedsięwzięć będzie podłączenie 5700 nowych użytkowników do sieci kanalizacyjnej i 6720 do sieci wodociągowej. Ilość uzdatnianej wody sięgnie prawie 27,4 mln m3 w ciągu roku, a sucha masa komunalnych osadów ściekowych poddawanych procesom przetwarzania wyniesie rocznie 5 tys. ton. Realizacja bieżącego projektu (zapoczątkowanego w 2014 r.) potrwa do roku 2023, a okres spłaty pożyczki zostanie rozłożony na lata 2024-2035.

Dodatkowe znaczenie

Dofinansowanie z NFOŚiGW, mające na celu poprawę zaopatrzenia w wodę mieszkańców stolicy i aglomeracji warszawskiej oraz skuteczniejsze oczyszczanie ścieków na tym terenie, ma dodatkowe znaczenie w kontekście dwóch niepokojących i szkodliwych dla środowiska awarii (zrzut dużej ilości nieczystości do Wisły), do których doszło w oczyszczalni ścieków „Czajka” latem w 2019 i 2020 r. Obecnie, wskutek awarii przewodów ułożonych w tunelu, tranzyt ścieków realizowany jest poprzez dwa nowe przewody o średnicy 1,2 m wykonane w trybie awaryjnym metodą przewiertu pod dnem Wisły w latach 2020-2021. Odtworzenie układu przesyłowego w tunelu planowane jest do końca 2024 r. Usprawnienie i optymalizacja funkcjonującego w Warszawie systemu gospodarki ściekowej powinno wpłynąć na ograniczenie w przyszłości podobnych zagrożeń.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024