Reklama

AD1A Forum Recyklingu 2024 [04.07-14.10.24]

Stop dewastacji przyulicznej zieleni: ZDM w Poznaniu poucza mieszkańców

Stop dewastacji przyulicznej zieleni: ZDM w Poznaniu poucza mieszkańców
jw
07.03.2022, o godz. 10:35
czas czytania: około 2 minut
0

Parkowanie na trawnikach, składowanie na pasach zieleni odpadów wielkogabarytowych, pozostawianie psich odchodów, a nawet świadome przycinanie młodych drzew – niestety nie zawsze, jako mieszkańcy, potrafimy dbać o zieleń w mieście.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD 1B DZIAŁKA ecoworki.pl WOOD RECYCLING

Zieleń przyuliczna spełnia w Poznaniu ważną rolę, nie tylko estetyczną. Poprawia komfort życia, samopoczucie mieszkańców i mikroklimat na ulicach, szczególnie tych o gęstej zabudowie.

Grzechy główne

Niestety zdarzają się sytuacje, że mieszkańcy, przechodnie niszczą publiczną zieleń. Do „grzechów” głównych możemy zaliczyć składowanie odpadów wielkogabarytowych na terenie zieleni, nie sprzątanie po pupilach czy też parkowanie samochodami na trawnikach i skwerach. Są też – na szczęście bardzo nieliczne – umyślne próby okaleczenia np. drzew, tak jak to miało miejsce ostatnio na Wildzie lub przycinanie tak by gałęzie i liście nie zasłaniały nośników reklamowych.

Takie działania mogą doprowadzić do obumarcia drzew, krzewów, zniszczenia trawników. Degradacja zieleni, to pogorszanie się komfortu życia oraz dodatkowe koszty, które należy ponieść z budżetu miasta na nowe nasadzenia i pielęgnację. Co roku wydatkujemy spore środki na zakładanie nowych terenów zieleni wzdłuż ulic. Działania te prowadzimy we współpracy z lokalnymi radami osiedla, które są orędownikami nasadzeń. Niestety są miejsca np. na ulicach: Dąbrowskiego, Górnej Wildzie, Głównej, Rolnej, Kościuszki gdzie rośliny są nagminnie niszczone.

Walka ze zmianami klimatycznymi

Trzeba pamiętać, że roślinność pasa drogowego pozwala nam walczyć ze zmianami klimatycznymi: ogromnymi upałami czy nagłymi ulewami. Drzewa i niższa zieleń powoduje obniżenie temperatury powietrza. To ważne, gdy latem termometry coraz częściej wskazują ponad 30 st. C. Drzewa dają cień przechodniom, rowerzystom, swobodniej można wejść do zaparkowanego pod drzewem samochodu, którego wnętrze nie jest rozgrzane. Podczas ulewnych opadów zieleń polepsza retencję wód opadowych, zmniejsza ryzyko podtopień.

Dlatego też przypominamy o obowiązku sprzątania po swoich pupilach – pasy zieleni to nie są psie toalety. Nie są również miejscem do parkowania samochodów czy pozostawiania rowerów. Nie należy tam również stawiać kontenerów na poremontowe śmieci, ani zostawiać wielkogabarytowych odpadów.

Źródło: zdm.poznan.pl

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 wyzwania kontraktowe webinarium K. Babieracka [20.06-22.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Zieleń miejska
css.php
Copyright © 2024