Osiem nowych aut elektrycznych i hybrydowych trafiło do placówek Straży Granicznej w największych aglomeracjach miejskich – przekazała rzeczniczka SG por. Anna Michalska. Nowe auta będą użytkowane w portach lotniczych w aglomeracjach, gdzie występuje smog.

Jak przekazała Michalska, nowe pojazdy służbowe to cztery Hyundaie Kona z napędem hybrydowym oraz cztery Renault Zoe z napędem elektrycznym. Łączny koszt ich zakupu to ponad 1 mln zł.

Nowe auta służbowe będą użytkowane na terenach portów lotniczych, w dużych aglomeracjach miejskich szczególnie zagrożonych występowaniem zjawiska smogu, czyli w: Nadwiślańskim Oddziale SG w placówce Warszawa-Okęcie, Nadodrzański OSG w placówkach SG Poznań–Ławica i Wrocław–Strachowice, Śląskim OSG w placówce Katowice–Pyrzowice, a także w Karpackim OSG w placówce Kraków–Balice i Morskim OSG w placówce Gdańsk-Rębiechowo.

Jak przekazała rzeczniczka SG por. Michalska, korzystanie przez formację z samochodów o napędzie hybrydowym i elektrycznym pozwoli na zintensyfikowanie liczby patroli prowadzonych przez SG samochodami niskoemisyjnymi, przede wszystkim w okolicy portów lotniczych.

– Pojazdy wykorzystywane w portach lotniczych muszą być w stałej gotowości do użycia, co wiąże się z długotrwałą pracą silnika na biegu jałowym. Powoduje to wysokie zużycie paliwa i zanieczyszczenie środowiska poprzez emisję szkodliwych substancji pochodzących ze spalin oraz hałas – wskazała Michalska.

Dodała, że w ramach współdziałania z innymi służbami pojazdy te będą wykorzystywane do wykonywania zadań związanych ze ściganiem i zapobieganiem przestępstwom i wykroczeniom przeciwko środowisku.

Zakup został współfinansowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Łączny koszt zakupu wyniósł 1 065 180.00 zł.

Czytaj więcej

2 Komentarze

  1. hybrydy i elektryki spoko, choć raczej dla służb zamawia się bardziej niezawodne toyoty, ten wybór trochę dziwi, oby nie musiały w warsztatach stać

Skomentuj