Wrocławska Straż Miejska została wyposażona w rowery i hulajnogi elektryczne. Tym samym Wrocław stał się pierwszym miastem w Polsce, które stworzyło mobilny, hulajnogowy oddział patrolowy Straży Miejskiej.

Ceremonia przekazania sprzętu była elementem obchodów 30-lecia funkcjonowania Straży Miejskiej we Wrocławiu. Strażnicy będą poruszać się po mieście pojazdami marki Audi oraz ŠKODA.

Smart city

– Wrocław, będąc miastem inteligentnym, stawia na wykorzystywanie alternatywnych i ekologicznych form transportu, również w codziennej pracy służb miejskich. Hulajnogi i rowery przekazane przez Auto Group Polska niewątpliwie usprawnią działania Straży Miejskiej, zwłaszcza na terenach, do których trudno jest dotrzeć samochodem – powiedział Robert Bednarski, zastępca dyrektora ds. Smart City w Wydziale Promocji Miasta i Turystyki UM Wrocławia.

Przekazane hulajnogi są uzupełnieniem funkcjonujących już w mieście patroli zmotoryzowanych, rowerowych, pieszych oraz konnych.

– Pracownicy Straży Miejskiej, którzy na co dzień czuwają nad bezpieczeństwem mieszkańców miasta muszą dysponować nowoczesnym sprzętem, który zapewni im możliwość szybkiego przemieszczania się zwłaszcza w ciasnych staromiejskich uliczkach. Patrolowane będą promenady nad fosą miejską, bulwary nadodrzańskie i tereny rekreacyjne. Obecność patroli strażników miejskich poruszających się hulajnogami elektrycznymi ma działać także prewencyjnie na innych użytkowników tych pojazdów, którzy nie zawsze przestrzegają obowiązujących ich przepisów – powiedział Waldemar Forysiak, zastępca komendanta Straży Miejskiej Wrocławia.

Stawiają na inwestcyje

Planujemy również przeprowadzenie cyklu zajęć dla uczniów szkół z zakresu bezpiecznego i zgodnego z obowiązującymi przepisami, korzystania z tego coraz bardziej popularnego środka transportu – Dodaje Forysiak.

To nie jedyne działania wspierające Straż Miejską. Przypomnijmy, że od 2019 r. Straż Miejska korzysta z nowej siedziby przy ulicy Na Grobli 14/16 – składa się ona z dwóch budynków oraz dużego parkingu, także z miejscami dla osób niepełnosprawnych. Służba została również wzmocniona nowymi, trzema terenowymi samochodami specjalistycznymi. Zyskał także Oddział Ochrony Środowiska – zakupiono dodatkowy samochód terenowy, trzy kamery do monitoringu mobilnego oraz dwa wilgotnościomierze. Najpoważniejszą zmianą był zakup i dostawa 4 szt. bezzałogowych statków powietrznych wraz z niezbędnym osprzętem i oprogramowaniem do pomiaru oraz wykrywania związków chemicznych powstających w wyniku spalania odpadów.

Czytaj więcej

Skomentuj