Suez inwestuje w polskie biogazownie

Suez inwestuje w polskie biogazownie
KK
24.07.2024, o godz. 8:33
czas czytania: około 2 minut
0

Suez, Eiffel, Bourgogne i partnerzy finansowi planują zainwestować około 70 mln euro w budowę biogazowni i produkcję biometanu w Polsce. Projekty obejmują także produkcję nawozu rolniczego w postaci pofermentu oraz suszenie drewna dla klientów komercyjnych. Szacuje się, że że produkcja energii z biogazu w Polsce do roku 2030 może wzrosnąć do 30 TWh.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Suez podpisał umowę przejęcia 51% udziałów w spółce ARA Cursus, rozwijającej 9 projektów biogazowni w Polsce o mocy wytworzonej energii 1 MW każda. Partnerem w transakcji jest fundusz Eiffel Gaz Vert, który przejął 24,5% udziałów, podczas gdy dotychczasowy akcjonariusz Bourgogne zachował 24,5% udziałów.

ARA Cursus jest polskim deweloperem i operatorem biogazowni rolniczych. Suez wraz z Eiffel i Bourgogne planują zainwestować około 70 milionów euro w budowę pierwszej grupy biogazowni i rozwój dodatkowych zakładów produkujących biometan. Projekt ma na celu produkcję około 1 MW energii elektrycznej z odnawialnych źródeł w dziewięciu biogazowniach. Plany obejmują również produkcję nawozu rolniczego z powstającego pofermentu, a także suszenie drewna dla klientów komercyjnych. Prawdopodobne jest, że produkcja energii z biogazu w Polsce do roku 2030 może wzrosnąć do 30 TWh.

Zakłady biogazowe ARA w Polsce przyczynią się do przejścia na gospodarkę niskoemisyjną dzięki produkcji energii odnawialnej. Każdy zakład ma w założeniu zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych co najmniej o 4600 ton rocznie i stworzyć lokalne miejsca pracy. Unia Europejska wyznaczyła jasne cele dotyczące redukcji odpadów i zwiększenia wykorzystania energii odnawialnej, w tym biogazu i biometanu, do 2030 r. Dla osiągnięcia  tych celów ważne jest przetwarzanie organicznych odpadów poprzez fermentację beztlenową.

Suez w Polsce

– Nabycie tego kontrolnego pakietu akcji ARA to nowy krok naprzód w rozwoju Suez w Polsce, zgodnie z naszą strategią zwiększenia udziału naszego biznesu międzynarodowego do 2027 r. Wzmacnia to dodatkowo sieć zakładów biogazowych i biometanu, które SUEZ już obsługuje we Francji, Wielkiej Brytanii i Czechach. Wspólnie z naszymi partnerami zobowiązujemy się do umożliwienia klientom w Polsce napędzania ich ekologicznej transformacji poprzez zwiększenie odzysku odpadów i lokalnej produkcji energii odnawialnej – powiedział Yves Rannou wiceprezes wykonawczy Suez ds. recyklingu i odzysku.
Grupa umocniła tym ruchem swoją pozycję na europejskim rynku beztlenowej fermentacji odpadów i produkcji energii odnawialnej z odpadów.

Yves Rannou, podkreślił, że przejęcie udziałów w ARA Cursus stanowi krok naprzód w strategicznym rozwoju Suez w Polsce, wspierając transformację ekologiczną poprzez zwiększanie wykorzystania odpadów i lokalną produkcję energii odnawialnej.

Suez dostarcza rozwiązania dotyczące gospodarki wodnej i odpadowej w 40 krajach, a w 2023 r. wyprodukowała 7,7 TWh energii z odpadów i wody odpadowej, generując przychody w wysokości 8,9 mld euro.

 

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024